
Ohaus pH Bench Meter ST3100-F
Ohaus pH Bench Meter ST3100-B Model # 30058489
Smart pH Bench Meter for Standard Laboratory Applications
- Equipped with Software to Ensure the Reliability and Accuracy of Your Readings. Auto temperature compensation, auto buffer recognition, six pH buffer groups, five conductivity standards and automatic/manual endpoints ensure accurate and stable measurement.
- User-Friendly Features Offer Ease of Operation and Versatility. An adjustable electrode holder, a large backlit LCD for optimal viewing of results, and a Quick Guide with set-up and navigation info combine to make ST3100M a truly userfriendly experience.
- Documenting data is made efficient with a 99-item memory for pH and conductivity measurements. RS232 interface allows you to connect to an external device such as a printer to store or transfer data.
Product Specifications
| Measurement Range | -2.00 – 16.00 pH; -1999 – 1999 mV; -5 °C – 110 °C |
| Accuracy | ±0.01 pH; ±1 mV; ±0.5 °C |
| Measurement Resolution | 0.01 pH; 1 mV; 0.1 °C |
| Display | LCD with backlight |
| Electrode | ST310 (Included) |
| Accuracy ± (mV) | 1 mV |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.5 °C |
| Battery Life | Not Applicable |
| Calibration | 3 Point |
| Dimensions (LxHxW) | 3.07 in x 8.66 in x 6.89 in (78 mm x 220 mm x 175 mm) |
| In-use cover | Included |
| Measurement Range (Temperature) | -5 °C – 110 °C |
| Measurement Range | -1,999 mV – 1,999 mV |
| Net Weight | 1.65 lb (0.75 kg) |
| pH / ORP | |
| pH accuracy (±) | 0.01 |
| pH measuring range | -2 – 16 |
| pH resolution | 0.01 |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Resolution (Voltage) | 1 mV |
| Temperature Compensation | Yes |
| Temperature Resolution | 0.1 °C |
| Temperature Sensor | 30 KΩ NTC |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $796.06
-65%$796.06
$278.62Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus pH Bench Meter ST3100-B Model # 30058489
Smart pH Bench Meter for Standard Laboratory Applications
- Equipped with Software to Ensure the Reliability and Accuracy of Your Readings. Auto temperature compensation, auto buffer recognition, six pH buffer groups, five conductivity standards and automatic/manual endpoints ensure accurate and stable measurement.
- User-Friendly Features Offer Ease of Operation and Versatility. An adjustable electrode holder, a large backlit LCD for optimal viewing of results, and a Quick Guide with set-up and navigation info combine to make ST3100M a truly userfriendly experience.
- Documenting data is made efficient with a 99-item memory for pH and conductivity measurements. RS232 interface allows you to connect to an external device such as a printer to store or transfer data.
Product Specifications
| Measurement Range | -2.00 – 16.00 pH; -1999 – 1999 mV; -5 °C – 110 °C |
| Accuracy | ±0.01 pH; ±1 mV; ±0.5 °C |
| Measurement Resolution | 0.01 pH; 1 mV; 0.1 °C |
| Display | LCD with backlight |
| Electrode | ST310 (Included) |
| Accuracy ± (mV) | 1 mV |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.5 °C |
| Battery Life | Not Applicable |
| Calibration | 3 Point |
| Dimensions (LxHxW) | 3.07 in x 8.66 in x 6.89 in (78 mm x 220 mm x 175 mm) |
| In-use cover | Included |
| Measurement Range (Temperature) | -5 °C – 110 °C |
| Measurement Range | -1,999 mV – 1,999 mV |
| Net Weight | 1.65 lb (0.75 kg) |
| pH / ORP | |
| pH accuracy (±) | 0.01 |
| pH measuring range | -2 – 16 |
| pH resolution | 0.01 |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Resolution (Voltage) | 1 mV |
| Temperature Compensation | Yes |
| Temperature Resolution | 0.1 °C |
| Temperature Sensor | 30 KΩ NTC |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













