
Ohaus PH Bench Meter AB41PH-B
Ohaus PH Bench Meter AB41PH-B 30589830
The OHAUS AQUASEARCHERâ„¢ AB41PH bench meter is designed with reliable measurement and precise performance in mind. The i-Steward ensures repeatable and consistent measurement accuracy for optimal peace of mind. The large LCD display and touch keypad makes changing the parameters, executing setup, and performing calibration as simple as using a smartphone.
Specifications:
| Measurement Range | -2.000 – 20.000 pH; -10.0 °C – 125.0 °C; -2000.00 – +2000.00 mV |
| Measurement Resolution | 0.1 mV; 0.1 °C; 0.001 pH |
| Accuracy | ±0.3 mV; ± 0.002 pH; ±0.3 °C |
| Display | LCD with backlight &Â one-line dot matrix |
| Electrode | Not included |
| Accuracy ± (mV) | 0.3 mV |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Parameter | pH/mV/ORP |
| pH accuracy (±) | 0.002 |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Temperature Sensor | No |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $1,243.38
-65%$1,243.38
$435.18Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus PH Bench Meter AB41PH-B 30589830
The OHAUS AQUASEARCHERâ„¢ AB41PH bench meter is designed with reliable measurement and precise performance in mind. The i-Steward ensures repeatable and consistent measurement accuracy for optimal peace of mind. The large LCD display and touch keypad makes changing the parameters, executing setup, and performing calibration as simple as using a smartphone.
Specifications:
| Measurement Range | -2.000 – 20.000 pH; -10.0 °C – 125.0 °C; -2000.00 – +2000.00 mV |
| Measurement Resolution | 0.1 mV; 0.1 °C; 0.001 pH |
| Accuracy | ±0.3 mV; ± 0.002 pH; ±0.3 °C |
| Display | LCD with backlight &Â one-line dot matrix |
| Electrode | Not included |
| Accuracy ± (mV) | 0.3 mV |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Parameter | pH/mV/ORP |
| pH accuracy (±) | 0.002 |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Temperature Sensor | No |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













