
Ohaus PH Bench Meter AB33PH-F
Ohaus PH Bench Meter AB33PH-F 30589827
The next step in the evolution of OHAUS’ original Starter Series, the all-new AQUASEARCHER™ AB33PH bench meter is designed to be reliable, efficient, and user-friendly. The i-Steward ensures repeatable and consistent measurement accuracy for optimal peace of mind. The large LCD display and touch keypad makes changing the parameters, executing setup, and performing calibration as simple as using a smartphone.
Applications
Specifications:
| Measurement Range | -5 °C – 110 °C; -2.00 – 16.00 pH; -2000.00 – +2000.00 mV |
| Measurement Resolution | 0.1 °C; 0.01 pH; 1 mV |
| Accuracy | ±0.5 °C; ±1 mV; ±0.01 pH |
| Display | LCD with backlight &Â one-line dot matrix |
| Electrode | ST310 (Included) |
| Accuracy ± (mV) | 1 mV |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.5 °C |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Parameter | pH/mV/ORP |
| pH accuracy (±) | 0.01 |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $742.00
-65%$742.00
$259.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus PH Bench Meter AB33PH-F 30589827
The next step in the evolution of OHAUS’ original Starter Series, the all-new AQUASEARCHER™ AB33PH bench meter is designed to be reliable, efficient, and user-friendly. The i-Steward ensures repeatable and consistent measurement accuracy for optimal peace of mind. The large LCD display and touch keypad makes changing the parameters, executing setup, and performing calibration as simple as using a smartphone.
Applications
Specifications:
| Measurement Range | -5 °C – 110 °C; -2.00 – 16.00 pH; -2000.00 – +2000.00 mV |
| Measurement Resolution | 0.1 °C; 0.01 pH; 1 mV |
| Accuracy | ±0.5 °C; ±1 mV; ±0.01 pH |
| Display | LCD with backlight &Â one-line dot matrix |
| Electrode | ST310 (Included) |
| Accuracy ± (mV) | 1 mV |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.5 °C |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Parameter | pH/mV/ORP |
| pH accuracy (±) | 0.01 |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













