
Ohaus PH Bench Meter AB23PH-F
Ohaus PH Bench Meter AB23PH-F 30589821
Designed with a large LCD Display and six instructional menu buttons, AB23PH is a simple and straightforward pH meter. Auto buffer recognition and 3-point calibration capability ensures a reliable calibration result. Stand-alone holder increases the flexibility for routine experiments, and makes AB23PH a perfect space saving bench meter for your lab. A 99-item memory for pH measurements ensures efficient data documentation.
Specifications:
| Measurement Range | 0 – 100°C; 0.00 – 14.00 pH; -1999 – 1999 mV |
| Measurement Resolution | 0.1 °C; 0.01 pH; 1 mV |
| Accuracy | ±0.5 °C; ±1 mV; ±0.01 pH |
| Display | LCD with backlight |
| Electrode | ST320 (Included) |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 0.8 lb (0.38 kg) |
| Parameter | pH / ORP |
| Power | AC Adapter (Included) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $593.60
-65%$593.60
$207.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus PH Bench Meter AB23PH-F 30589821
Designed with a large LCD Display and six instructional menu buttons, AB23PH is a simple and straightforward pH meter. Auto buffer recognition and 3-point calibration capability ensures a reliable calibration result. Stand-alone holder increases the flexibility for routine experiments, and makes AB23PH a perfect space saving bench meter for your lab. A 99-item memory for pH measurements ensures efficient data documentation.
Specifications:
| Measurement Range | 0 – 100°C; 0.00 – 14.00 pH; -1999 – 1999 mV |
| Measurement Resolution | 0.1 °C; 0.01 pH; 1 mV |
| Accuracy | ±0.5 °C; ±1 mV; ±0.01 pH |
| Display | LCD with backlight |
| Electrode | ST320 (Included) |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 0.8 lb (0.38 kg) |
| Parameter | pH / ORP |
| Power | AC Adapter (Included) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













