
Ohaus Pen Meter ST20M-C
Ohaus Pen Meter ST20M-C Model # 30393200
Accurate Electrochemistry Measurement At Your Fingertips
- Starter pen meters provide what should be expected of a small pen meters: simple, fast, straightforward, no-frills yet highly accurate operation time and time again.
- With durable plastic housing, a protective cap that safeguards the sensor and an automatic shutdown feature to preserve battery life, the Starter pen meters can endure consistent use in rugged environments.
- Equipped with a wrist strap that helps to prevent unintentional dropping, Starter pen meters are constructed with an IP67 waterproof design that can prevent water damage when accidentally dropped into liquid.
Product Specifications
| Meter Type | Conductivity;Â pH;Â Salinity |
| Measurement Range | 0.0 – 99.0 °C; 0.00 – 14 pH; 0.00 – 19.99 ms/cm; 0.0 – 10.0 ppt |
| Accuracy | ± 0.05 pH / ± 0.5 °C; ±2.0 % F.S. |
| Measurement Resolution | 0.01 pH; 0.01ms/cm; 0.1 ppt; 0.1 °C |
| ATC | Yes |
| Temperature Compensation | Not Applicable |
| Automatic Shutdown | Yes, After 6 minutes of non-use |
| Battery Life | 100 Hours with Disposable Batteries |
| Calibration | 3 Point |
| Conductivity accuracy (±) | 2 % |
| Conductivity measuring range | 0.00 – 19.99 mS/cm |
| Dimensions (LxHxW) | 7.28 in x 1.5 in x 1.77 in (185 mm x 38 mm x 45 mm) |
| Net Weight | 3.88 oz (110 g) |
| Number of Buttons | 3 |
| pH accuracy (±) | 0.05 |
| pH measuring range | 0 |
| Power | 4 AG13 Batteries (Included) |
| Protection Rating | IP67 |
| Temperature Display | Yes |
| Temperature Sensor | 50 KΩ NTC |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
| Wrist Strap | Yes |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $143.10
-65%$143.10
$50.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Pen Meter ST20M-C Model # 30393200
Accurate Electrochemistry Measurement At Your Fingertips
- Starter pen meters provide what should be expected of a small pen meters: simple, fast, straightforward, no-frills yet highly accurate operation time and time again.
- With durable plastic housing, a protective cap that safeguards the sensor and an automatic shutdown feature to preserve battery life, the Starter pen meters can endure consistent use in rugged environments.
- Equipped with a wrist strap that helps to prevent unintentional dropping, Starter pen meters are constructed with an IP67 waterproof design that can prevent water damage when accidentally dropped into liquid.
Product Specifications
| Meter Type | Conductivity;Â pH;Â Salinity |
| Measurement Range | 0.0 – 99.0 °C; 0.00 – 14 pH; 0.00 – 19.99 ms/cm; 0.0 – 10.0 ppt |
| Accuracy | ± 0.05 pH / ± 0.5 °C; ±2.0 % F.S. |
| Measurement Resolution | 0.01 pH; 0.01ms/cm; 0.1 ppt; 0.1 °C |
| ATC | Yes |
| Temperature Compensation | Not Applicable |
| Automatic Shutdown | Yes, After 6 minutes of non-use |
| Battery Life | 100 Hours with Disposable Batteries |
| Calibration | 3 Point |
| Conductivity accuracy (±) | 2 % |
| Conductivity measuring range | 0.00 – 19.99 mS/cm |
| Dimensions (LxHxW) | 7.28 in x 1.5 in x 1.77 in (185 mm x 38 mm x 45 mm) |
| Net Weight | 3.88 oz (110 g) |
| Number of Buttons | 3 |
| pH accuracy (±) | 0.05 |
| pH measuring range | 0 |
| Power | 4 AG13 Batteries (Included) |
| Protection Rating | IP67 |
| Temperature Display | Yes |
| Temperature Sensor | 50 KΩ NTC |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
| Wrist Strap | Yes |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













