
Ohaus Pen Meter ST10R
Ohaus Pen Meter ST10R Model # 30073984
Accurate Electrochemistry Measurement At Your Fingertips
- Starter pen meters provide what should be expected of a small pen meters: simple, fast, straightforward, no-frills yet highly accurate operation time and time again.
- With durable plastic housing, a protective cap that safeguards the sensor and an automatic shutdown feature to preserve battery life, the Starter pen meters can endure consistent use in rugged environments.
- Equipped with a wrist strap that helps to prevent unintentional dropping, Starter pen meters are constructed with an IP67 waterproof design that can prevent water damage when accidentally dropped into liquid.
Product Specifications
| Meter Type | ORP |
| Measurement Range | -1000 – 1000 mV |
| Accuracy | 2mV |
| Measurement Resolution | 1 mV |
| Display | LCD |
| ATC | Not Applicable |
| Temperature Compensation | Not Applicable |
| Accuracy ± (mV) | 2 mV |
| Automatic Shutdown | Yes, After 6 minutes of non-use |
| Battery Life | 200 Hours with Disposable Batteries |
| Calibration | NA |
| Dimensions (HxLxW) | 7.28 in x 1.5 in x 1.77 in (185 mm x 38 mm x 45 mm) |
| Measurement Range | -1,000 mV – 1,000 mV |
| Net Weight | 3.88 oz (110 g) |
| Number of Buttons | 1 |
| Power | 4 AG13 Batteries (Included) |
| Protection Rating | IP67 |
| Temperature Display | Not Applicable |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
| Wrist Strap | Yes |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $106.00
-65%$106.00
$37.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Pen Meter ST10R Model # 30073984
Accurate Electrochemistry Measurement At Your Fingertips
- Starter pen meters provide what should be expected of a small pen meters: simple, fast, straightforward, no-frills yet highly accurate operation time and time again.
- With durable plastic housing, a protective cap that safeguards the sensor and an automatic shutdown feature to preserve battery life, the Starter pen meters can endure consistent use in rugged environments.
- Equipped with a wrist strap that helps to prevent unintentional dropping, Starter pen meters are constructed with an IP67 waterproof design that can prevent water damage when accidentally dropped into liquid.
Product Specifications
| Meter Type | ORP |
| Measurement Range | -1000 – 1000 mV |
| Accuracy | 2mV |
| Measurement Resolution | 1 mV |
| Display | LCD |
| ATC | Not Applicable |
| Temperature Compensation | Not Applicable |
| Accuracy ± (mV) | 2 mV |
| Automatic Shutdown | Yes, After 6 minutes of non-use |
| Battery Life | 200 Hours with Disposable Batteries |
| Calibration | NA |
| Dimensions (HxLxW) | 7.28 in x 1.5 in x 1.77 in (185 mm x 38 mm x 45 mm) |
| Measurement Range | -1,000 mV – 1,000 mV |
| Net Weight | 3.88 oz (110 g) |
| Number of Buttons | 1 |
| Power | 4 AG13 Batteries (Included) |
| Protection Rating | IP67 |
| Temperature Display | Not Applicable |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
| Wrist Strap | Yes |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













