
Ohaus Multi-Parameter Analyzer AB33M1-B
Ohaus Multi-Parameter Analyzer AB33M1-B 30589824
The next step in the evolution of OHAUS’ original Starter Series, the all-new AQUASEARCHER™ AB33M1 multi-parameter bench meter is designed with reliable measurement and user-interface in mind. The i-Steward ensures repeatable and consistent measurement accuracy for optimal peace of mind. The 6.5 inch LCD display and touch keypad makes changing the parameters, executing setup, and performing calibration as simple as using a smartphone.
Specifications:
| Measurement Range | -2.00 – 20.00 pH; -5 °C – 110 °C; -2000.00 – +2000.00 mV |
| Measurement Resolution | 0.1 mV; 0.1 °C; 0.01 pH |
| Accuracy | ±0.3 °C; ±0.5 mV; ±0.01 pH |
| Display | LCD with backlight &Â one-line dot matrix |
| Electrode | Not included |
| Accuracy ± (mV) | 0.5 mV |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Conductivity accuracy (±) | 0.5 % |
| Conductivity measuring range | 0.01 μS/cm – 500 mS/cm |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Parameter | pH / Cond |
| pH accuracy (±) | 0.01 |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Resistivity measuring range | 2 Ohm ;Â 100 MOhm |
| Resistivity resolution | 0.01 Ohm |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $1,055.76
-65%$1,055.76
$369.52Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Multi-Parameter Analyzer AB33M1-B 30589824
The next step in the evolution of OHAUS’ original Starter Series, the all-new AQUASEARCHER™ AB33M1 multi-parameter bench meter is designed with reliable measurement and user-interface in mind. The i-Steward ensures repeatable and consistent measurement accuracy for optimal peace of mind. The 6.5 inch LCD display and touch keypad makes changing the parameters, executing setup, and performing calibration as simple as using a smartphone.
Specifications:
| Measurement Range | -2.00 – 20.00 pH; -5 °C – 110 °C; -2000.00 – +2000.00 mV |
| Measurement Resolution | 0.1 mV; 0.1 °C; 0.01 pH |
| Accuracy | ±0.3 °C; ±0.5 mV; ±0.01 pH |
| Display | LCD with backlight &Â one-line dot matrix |
| Electrode | Not included |
| Accuracy ± (mV) | 0.5 mV |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Conductivity accuracy (±) | 0.5 % |
| Conductivity measuring range | 0.01 μS/cm – 500 mS/cm |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Parameter | pH / Cond |
| pH accuracy (±) | 0.01 |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Resistivity measuring range | 2 Ohm ;Â 100 MOhm |
| Resistivity resolution | 0.01 Ohm |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













