
Ohaus MB62 Moisture Analyzer Model # 30971929
Ohaus MB62 Moisture Analyzer Model # 30971929
MB62Â Product Details
MB62Â Features
Designed with durability and simplicity in mind, the wide 5-inch LCD display, knob control, and new carbon fiber heating technology guarantee a longer service life and reliable results.
Flexible method and sample management with 4 drying profiles, 7 shut off criteria and library storage for up to 20 methods, and 100 results with sample ID for easy recall.
Understand the status of your test and machine at all times. The indication curve shows the status of the test, and the machine status can be seen easily with the multi-color status light.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 90 g |
| Readability Moisture Content | 1 mg/0.01% |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 90 mm (3.5 in) |
| Heater Type | Carbon fiber |
| Dimensions (Length) | 352 mm (13.9 in) |
| Dimensions (Width) | 210 mm (8.3 in) |
| Dimensions (Height) | 138 mm (5.4 in) |
| Adjustment | Temperature Adjustment - Mechanical (100℃, 160℃); Weight Adjustment - External (50g) |
| Communication | USB device; RS232 |
| Display | 5" LCD with 2nd line display |
| Display Results | RG%; Temperature; DC%; Time; Method No.; MC%; Weight |
| Heating Profiles | Ramp; Standard; Step; Fast |
| ID Management | Sample ID |
| Inuse cover | Included |
| Minimum Start Weight | 0.5 g |
| Moisture Range | 0.01 % – 100 % |
| Net Weight | 4.3 kg (9.5 lb) |
| Operating Range (Temp.) | 10 °C – 40 °C |
| Operation Instructions | Graphic Instruction; On-screen Instruction; Progress Indicator |
| Recommended Moisture Content MC% | 0.5 % - 100 % |
| Repeatability | 0.018% (10g sample); 0.10% (3g sample) |
| Shut-Off Criteria | Timed; 5 Auto; Manual |
| Status Light | Multi-color status light |
| Stored Results | 100 |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Temperature Range | 40 °C – 200 °C |
| Test Library | 20 |
| Test Weight | 50g, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| Main Purpose | Moisture Analysis |
| Market Worlds | Industrial; Education; Pharmacy; Laboratory; Food |
| Typical Areas | In food processing and preparation environments; In a wastewater treatment plant; In a classroom; In a laboratory; In a light industrial enviroment; In a pharmacy school; In a contract laboratory; In an industrial environment; In pharmaceutical production |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus MB62 Moisture Analyzer Model # 30971929
MB62Â Product Details
MB62Â Features
Designed with durability and simplicity in mind, the wide 5-inch LCD display, knob control, and new carbon fiber heating technology guarantee a longer service life and reliable results.
Flexible method and sample management with 4 drying profiles, 7 shut off criteria and library storage for up to 20 methods, and 100 results with sample ID for easy recall.
Understand the status of your test and machine at all times. The indication curve shows the status of the test, and the machine status can be seen easily with the multi-color status light.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 90 g |
| Readability Moisture Content | 1 mg/0.01% |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 90 mm (3.5 in) |
| Heater Type | Carbon fiber |
| Dimensions (Length) | 352 mm (13.9 in) |
| Dimensions (Width) | 210 mm (8.3 in) |
| Dimensions (Height) | 138 mm (5.4 in) |
| Adjustment | Temperature Adjustment - Mechanical (100℃, 160℃); Weight Adjustment - External (50g) |
| Communication | USB device; RS232 |
| Display | 5" LCD with 2nd line display |
| Display Results | RG%; Temperature; DC%; Time; Method No.; MC%; Weight |
| Heating Profiles | Ramp; Standard; Step; Fast |
| ID Management | Sample ID |
| Inuse cover | Included |
| Minimum Start Weight | 0.5 g |
| Moisture Range | 0.01 % – 100 % |
| Net Weight | 4.3 kg (9.5 lb) |
| Operating Range (Temp.) | 10 °C – 40 °C |
| Operation Instructions | Graphic Instruction; On-screen Instruction; Progress Indicator |
| Recommended Moisture Content MC% | 0.5 % - 100 % |
| Repeatability | 0.018% (10g sample); 0.10% (3g sample) |
| Shut-Off Criteria | Timed; 5 Auto; Manual |
| Status Light | Multi-color status light |
| Stored Results | 100 |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Temperature Range | 40 °C – 200 °C |
| Test Library | 20 |
| Test Weight | 50g, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| Main Purpose | Moisture Analysis |
| Market Worlds | Industrial; Education; Pharmacy; Laboratory; Food |
| Typical Areas | In food processing and preparation environments; In a wastewater treatment plant; In a classroom; In a laboratory; In a light industrial enviroment; In a pharmacy school; In a contract laboratory; In an industrial environment; In pharmaceutical production |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













