
Ohaus MB23 Moisture Analyzer Model # 83999801
Ohaus MB23 Moisture Analyzer Model # 83999801
Redefining Value in Moisture Analysis!
- The MB23 utilizes a metallic sheathed - no glass infrared heating element for drying of samples.
- With a bright backlit LCD and easy one-button setup and menu navigation, MB23 is extremely user-friendly.
- MB23 is very easy-to-clean to ensure the integrity of your samples and its compact design allows it to fit seamlessly into most workspaces.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 110 g |
| Readability Moisture Content | 10 mg/0.1% |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 90.0 mm (3.5 in) |
| Heater Type | Infrared Coil |
| Net Weight | 2.3 kg (5.0 lb) |
| Dimensions (Height) | 127.0 mm (5.0 in) |
| Dimensions (Width) | 165.0 mm (6.5 in) |
| In-use cover | Included |
| Temperature Range | 50 °C – 160 °C |
| Repeatability (typical) | 0.002 g |
| Power | AC Power (Included) |
| Display | LCD, backlight |
| Test Weight | 50g, F1 |
| Shut-Off Criteria | Automatic - Preset Weight Loss/Time; Timed; Manual |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 80%RH, non-condensing |
| Dimensions (Length) | 280.0 mm (11.0 in) |
| Working Environment | 10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $3,617.00
-65%$3,617.00
$1,265.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus MB23 Moisture Analyzer Model # 83999801
Redefining Value in Moisture Analysis!
- The MB23 utilizes a metallic sheathed - no glass infrared heating element for drying of samples.
- With a bright backlit LCD and easy one-button setup and menu navigation, MB23 is extremely user-friendly.
- MB23 is very easy-to-clean to ensure the integrity of your samples and its compact design allows it to fit seamlessly into most workspaces.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 110 g |
| Readability Moisture Content | 10 mg/0.1% |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 90.0 mm (3.5 in) |
| Heater Type | Infrared Coil |
| Net Weight | 2.3 kg (5.0 lb) |
| Dimensions (Height) | 127.0 mm (5.0 in) |
| Dimensions (Width) | 165.0 mm (6.5 in) |
| In-use cover | Included |
| Temperature Range | 50 °C – 160 °C |
| Repeatability (typical) | 0.002 g |
| Power | AC Power (Included) |
| Display | LCD, backlight |
| Test Weight | 50g, F1 |
| Shut-Off Criteria | Automatic - Preset Weight Loss/Time; Timed; Manual |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 80%RH, non-condensing |
| Dimensions (Length) | 280.0 mm (11.0 in) |
| Working Environment | 10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













