
Ohaus MB120 Moisture Analyzer Model # 30241165
Ohaus MB120 Moisture Analyzer Model # 30241165
Moisture Analysis Made Simple and Powerful
- MB120's Temperature Guide analyzes a sample and determines the optimal drying temperature. Store up to 100 drying methods for easy recall and up to 1000 total results for statistical analysis.
- Precisely controlled halogen heating dries samples uniformly, producing repeatable results of 0.01% readability. Four drying profiles & seven shut-off criteria help to perform customized sample tests.
- The MB120 features a removable pan handler and sample chamber for easy cleaning. Operating the MB120 is intuitive – simply follow the guided instructions on the touchscreen display.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 120 g |
| Readability Moisture Content | 1 mg/0.01% |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 90.0 mm (3.5 in) |
| Heater Type | Halogen Lamp |
| Dimensions (Width) | 211.0 mm (8.31 in) |
| Dimensions (Length) | 355.0 mm (13.98 in) |
| Net Weight | 5.23 kg (11.53 lb) |
| Test Weight | 50g, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| Dimensions (Height) | 180.0 mm (7.09 in) |
| Temperature Range | 40 °C – 230 °C |
| Working Environment | 10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing |
| Operating Range (Temp.) | 10 °C – 40 °C |
| Shut-Off Criteria | Manual; Timed; Automatic - Preset Weight Loss/Time; Custom - User Set Weight Loss/Time; Custom-User Set Moisture% Loss/Time |
| Power | 115 v, 60 Hz |
| Display | Full-Color 4.3 in Touchscreen WQVGA |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing |
| In-use cover | Included |
| Moisture Range | 0 % – 100 % |
| Test Library | 100 |
| Heating Profiles | Standard; Ramp; Step; Fast |
| Sample Size | 0.5 g – 120 g |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $6,154.00
-65%$6,154.00
$2,153.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus MB120 Moisture Analyzer Model # 30241165
Moisture Analysis Made Simple and Powerful
- MB120's Temperature Guide analyzes a sample and determines the optimal drying temperature. Store up to 100 drying methods for easy recall and up to 1000 total results for statistical analysis.
- Precisely controlled halogen heating dries samples uniformly, producing repeatable results of 0.01% readability. Four drying profiles & seven shut-off criteria help to perform customized sample tests.
- The MB120 features a removable pan handler and sample chamber for easy cleaning. Operating the MB120 is intuitive – simply follow the guided instructions on the touchscreen display.
Product Specifications
| Maximum Capacity | 120 g |
| Readability Moisture Content | 1 mg/0.01% |
| Pan Size (Ø_Diameter) | 90.0 mm (3.5 in) |
| Heater Type | Halogen Lamp |
| Dimensions (Width) | 211.0 mm (8.31 in) |
| Dimensions (Length) | 355.0 mm (13.98 in) |
| Net Weight | 5.23 kg (11.53 lb) |
| Test Weight | 50g, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| Dimensions (Height) | 180.0 mm (7.09 in) |
| Temperature Range | 40 °C – 230 °C |
| Working Environment | 10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing |
| Operating Range (Temp.) | 10 °C – 40 °C |
| Shut-Off Criteria | Manual; Timed; Automatic - Preset Weight Loss/Time; Custom - User Set Weight Loss/Time; Custom-User Set Moisture% Loss/Time |
| Power | 115 v, 60 Hz |
| Display | Full-Color 4.3 in Touchscreen WQVGA |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing |
| In-use cover | Included |
| Moisture Range | 0 % – 100 % |
| Test Library | 100 |
| Heating Profiles | Standard; Ramp; Step; Fast |
| Sample Size | 0.5 g – 120 g |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













