
Ohaus ISWV02HDG Incubating Rocking & Waving Shaker
Ohaus ISWV02HDG Incubating Rocking & Waving Shaker Model # 30391987
The Ohaus ISWV02HDG has a easy to read LED display with digital controls. Model # 30391987 has a speed range of 1 rpm - 30 rpm and increases its speed slowly to reduce spilling and splatter. Microprocessor control provides electronic tilt angle adjustment, allowing easy adjustment in 1° increments for tilt and 1 rpm for speed while unit is running. PID controller for precise temp. control.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Motion | Waving, 0 – 20° |
| Capacity | 2.3 kg |
| Temperature Range | Ambient +5°C – 65°C |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Tray Size (LxW) | 9.25 in x 7.25 in (23.5 cm x 18.4 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Stepper Motor |
| Inner Dimensions (HxHxLxLxWxW) | 3.4 in x 8.6 cm x 10.75 in x 27.3 cm x 7.75 in x 19.7 cm |
| Net Weight | 13.7 lb (6.2 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 450 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±1 rpm |
| Speed Range | 1 rpm – 30 rpm |
| Tilt Angle | 0 – 20° |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $3,034.78
-65%$3,034.78
$1,062.17Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus ISWV02HDG Incubating Rocking & Waving Shaker Model # 30391987
The Ohaus ISWV02HDG has a easy to read LED display with digital controls. Model # 30391987 has a speed range of 1 rpm - 30 rpm and increases its speed slowly to reduce spilling and splatter. Microprocessor control provides electronic tilt angle adjustment, allowing easy adjustment in 1° increments for tilt and 1 rpm for speed while unit is running. PID controller for precise temp. control.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Motion | Waving, 0 – 20° |
| Capacity | 2.3 kg |
| Temperature Range | Ambient +5°C – 65°C |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Tray Size (LxW) | 9.25 in x 7.25 in (23.5 cm x 18.4 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Stepper Motor |
| Inner Dimensions (HxHxLxLxWxW) | 3.4 in x 8.6 cm x 10.75 in x 27.3 cm x 7.75 in x 19.7 cm |
| Net Weight | 13.7 lb (6.2 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 450 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±1 rpm |
| Speed Range | 1 rpm – 30 rpm |
| Tilt Angle | 0 – 20° |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













