
Ohaus ISTHBLCTS Incubating Cooling Thermal Shaker
Ohaus ISTHBLCTS Incubating Cooling Thermal Shaker Model # 30391996
The Ohaus ISTHBLCTS is equipped with a USB port for easily transferring test data to a flash drive for data logging and storage. Also ideal for program storage and performing software updates. Enhanced electronics provide accurate and dependable temperature settings across the operating range. Cooling models utilize dual temperature sensors to reach temperatures down to 17°C below ambient. Program control capabilities allow user programmable operation for automated use and memory. Storage for five separate, 5-step programs, or unlimited if using the USB.
Â
Specifications
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 1 Thermal block |
| Temperature Range | 17°C below Ambient – 100°C |
| Calibration | Temperature calibration |
| Communication | USB |
| Control | Touch |
| Drive System | Brushless DC Motor |
| Heating Rate (/min) | 5°C/min |
| Net Weight | 10.8 lb (4.9 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 1.8A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 215 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±2% |
| Speed Range | 300 rpm – 3000 rpm |
| Temperature accuracy (±) | +/- 0.5°C between 20°C and 45°C; +/-2°C below 20°C and 45°C |
| Timer | 1 second – 99 hours, 59 minutes |
| Working Environment | 41°F – 95°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 35°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $3,155.62
-65%$3,155.62
$1,104.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus ISTHBLCTS Incubating Cooling Thermal Shaker Model # 30391996
The Ohaus ISTHBLCTS is equipped with a USB port for easily transferring test data to a flash drive for data logging and storage. Also ideal for program storage and performing software updates. Enhanced electronics provide accurate and dependable temperature settings across the operating range. Cooling models utilize dual temperature sensors to reach temperatures down to 17°C below ambient. Program control capabilities allow user programmable operation for automated use and memory. Storage for five separate, 5-step programs, or unlimited if using the USB.
Â
Specifications
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 1 Thermal block |
| Temperature Range | 17°C below Ambient – 100°C |
| Calibration | Temperature calibration |
| Communication | USB |
| Control | Touch |
| Drive System | Brushless DC Motor |
| Heating Rate (/min) | 5°C/min |
| Net Weight | 10.8 lb (4.9 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 1.8A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 215 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±2% |
| Speed Range | 300 rpm – 3000 rpm |
| Temperature accuracy (±) | +/- 0.5°C between 20°C and 45°C; +/-2°C below 20°C and 45°C |
| Timer | 1 second – 99 hours, 59 minutes |
| Working Environment | 41°F – 95°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 35°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













