
Ohaus ISRK04HDG Incubating Rocking & Waving Shaker
Ohaus ISRK04HDG Incubating Rocking & Waving Shaker Model # 30391980
The Ohaus ISRK04HDG is equipped with an LED display and touch screen controls. Model # 30391980 has a speed range of 1 rpm - 50 rpm and increases its speed slowly to reduce splashing and spilling. Microprocessor control provides electronic tilt angle adjustment, allowing easy adjustment in 1° increments for tilt and 1 rpm for speed while unit is running. PID controller for precise temp. control.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Motion | Rocking, 0 – 15° |
| Capacity | 4.5 kg |
| Temperature Range | Ambient +5°C – 65°C |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Tray Size (LxW) | 10 in x 7.75 in (25.4 cm x 19.7 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Stepper Motor |
| Inner Dimensions (HxHxLxLxWxW) | 3.8 in x 9.7 cm x 10.75 in x 27.3 cm x 7.75 in x 19.7 cm |
| Net Weight | 12.6 lb (5.7 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 450 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±1 rpm |
| Speed Range | 1 rpm – 50 rpm |
| Tilt Angle | 0 – 15° |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $3,100.50
-65%$3,100.50
$1,085.17Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus ISRK04HDG Incubating Rocking & Waving Shaker Model # 30391980
The Ohaus ISRK04HDG is equipped with an LED display and touch screen controls. Model # 30391980 has a speed range of 1 rpm - 50 rpm and increases its speed slowly to reduce splashing and spilling. Microprocessor control provides electronic tilt angle adjustment, allowing easy adjustment in 1° increments for tilt and 1 rpm for speed while unit is running. PID controller for precise temp. control.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Motion | Rocking, 0 – 15° |
| Capacity | 4.5 kg |
| Temperature Range | Ambient +5°C – 65°C |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Tray Size (LxW) | 10 in x 7.75 in (25.4 cm x 19.7 cm) |
| Control | Digital |
| Drive System | Stepper Motor |
| Inner Dimensions (HxHxLxLxWxW) | 3.8 in x 9.7 cm x 10.75 in x 27.3 cm x 7.75 in x 19.7 cm |
| Net Weight | 12.6 lb (5.7 kg) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 450 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±1 rpm |
| Speed Range | 1 rpm – 50 rpm |
| Tilt Angle | 0 – 15° |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













