
Ohaus ISLDMPHDGL Incubating Light Duty Orbital Shaker
Ohaus ISLDMPHDGL Incubating Light Duty Orbital Shaker Model # 30391931
The Ohaus ISLDMPHDGL has a triple eccentric drive with permanently lubricated ball bearings and maintenance-free brushless DC motor providing reliable service and continuous duty operation. Model # 30391931 has a speed range of 100 rpm - 1200 rpm and increases its speed slowly to reduce spilling and splashing.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 4 Microplates or 2 Micro-tube Racks |
| Temperature Range | Ambient +5°C – 65°C |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Tray Size (LxW) | 11 in x 7.75 in (27.9 cm x 19.7 cm) |
| Calibration | Temperature calibration |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 19.6 lb (8.9 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 450 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±2% |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $2,707.24
-65%$2,707.24
$947.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus ISLDMPHDGL Incubating Light Duty Orbital Shaker Model # 30391931
The Ohaus ISLDMPHDGL has a triple eccentric drive with permanently lubricated ball bearings and maintenance-free brushless DC motor providing reliable service and continuous duty operation. Model # 30391931 has a speed range of 100 rpm - 1200 rpm and increases its speed slowly to reduce spilling and splashing.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 4 Microplates or 2 Micro-tube Racks |
| Temperature Range | Ambient +5°C – 65°C |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Tray Size (LxW) | 11 in x 7.75 in (27.9 cm x 19.7 cm) |
| Calibration | Temperature calibration |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 19.6 lb (8.9 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 450 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±2% |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













