
Ohaus ISLD04HDG Incubating Light Duty Orbital Shaker
Ohaus ISLD04HDG Incubating Light Duty Orbital Shaker Model # 30391924
The Ohaus ISLD04HDG has a triple eccentric drive with permanently lubricated ball bearings and maintenance-free brushless DC motor provides reliable service and continuous duty operation. Model # 30391924 increases speed to desired setpoint to avoid splashing. Digital models feature overload protection. Audible & visual signals activate when the system detects obstruction or tray overload.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 3.6 kg |
| Temperature Range | Ambient +5°C – 65°C |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Tray Size (LxW) | 11 in x 7.75 in (27.9 cm x 19.7 cm) |
| Calibration | Temperature calibration |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 24.5 lb (11.1 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 450 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±2% |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $2,956.34
-65%$2,956.34
$1,034.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus ISLD04HDG Incubating Light Duty Orbital Shaker Model # 30391924
The Ohaus ISLD04HDG has a triple eccentric drive with permanently lubricated ball bearings and maintenance-free brushless DC motor provides reliable service and continuous duty operation. Model # 30391924 increases speed to desired setpoint to avoid splashing. Digital models feature overload protection. Audible & visual signals activate when the system detects obstruction or tray overload.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 3.6 kg |
| Temperature Range | Ambient +5°C – 65°C |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Tray Size (LxW) | 11 in x 7.75 in (27.9 cm x 19.7 cm) |
| Calibration | Temperature calibration |
| Control | Digital |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 24.5 lb (11.1 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 5A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 450 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | ±2% |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













