
Ohaus ISICMBCDG Incubating Cooling Orbital Shaker
Ohaus ISICMBCDG Incubating Cooling Orbital Shaker Model # 30391945
The Ohaus ISICMBCDG has a triple eccentric drive with permanently lubricated ball bearings and maintenance-free brushless DC motor providing reliable service and continuous duty operation. Model # 30391945 has a speed range of 100 rpm - 1200 rpm and icreases its speed slowly to reduce spilling or splashing.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 2 Microplates or 2 Modular Blocks |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Calibration | Temperature calibration |
| Control | Digital |
| Dimensions (LxHxW) | 10.5 in x 17.9 in x 11 in (26.7 cm x 45.5 cm x 27.9 cm) |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 29.5 lb (13.4 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 2A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 200 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±2% |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus ISICMBCDG Incubating Cooling Orbital Shaker Model # 30391945
The Ohaus ISICMBCDG has a triple eccentric drive with permanently lubricated ball bearings and maintenance-free brushless DC motor providing reliable service and continuous duty operation. Model # 30391945 has a speed range of 100 rpm - 1200 rpm and icreases its speed slowly to reduce spilling or splashing.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Specifications
| Motion | Orbital, 3 mm |
| Capacity | 2 Microplates or 2 Modular Blocks |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Calibration | Temperature calibration |
| Control | Digital |
| Dimensions (LxHxW) | 10.5 in x 17.9 in x 11 in (26.7 cm x 45.5 cm x 27.9 cm) |
| Drive System | Brushless DC Motor;Â Triple Eccentric |
| Net Weight | 29.5 lb (13.4 kg) |
| Orbit | 0.1 in (3 mm) |
| Power | 120V, 2A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 200 W |
| TUV | |
| Speed Accuracy | ±2% |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













