
Ohaus Indicator, TD52XW AM 30424079
Ohaus Indicator, TD52XW AM 30424079
The OHAUS next generation Defender 5000 Series multifunctional indicator is ideal for use in conjunction with bench and floor scales for a multitude of applications including production, packaging, inventory and shipping. Built durably and equipped with advanced features such as maximum configurability print output, GMP/GLP data output, library/user management and multiple connectivity options - the Defender 5000 Series is designed to handle demanding industrial and commercial applications.
Specifications:
| Resolution | 75,000 |
| Resolution (Certified) | 10,000 |
| Battery Life | 20 Hours with Rechargeable Battery |
| Outputs | 3 In/4 Out digital I/O;Â 4 - 20mA |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Protection Rating | IP68 |
| Communication | RS232 (Included);Â 2nd RS232/RS485/USB (Available as an Accessory);Â USB Host (Available as an Accessory);Â WiFi/Bluetooth (Available as an Accessory);Â Ethernet (Available as an Accessory) |
| Dimensions | 8.7 in x 10.6 in x 3 in (222 mm x 270 mm x 76 mm) (HxLxW) |
| Display | Dot matrix LCD with white LED backlight |
| Legal for Trade | Measurement Canada Approved;Â NTEP Certified |
| Net Weight | 4.4 lb (2 kg) |
| Power | Rechargeable Battery (Not Included);Â AC Power (Included) |
| Protection Rating | IP68 |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Custom;Â Gram;Â Kilogram;Â Metric Tonnes;Â Ounce;Â Pound;Â Pound:Ounce;Â Tonne |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Indicator, TD52XW AM 30424079
The OHAUS next generation Defender 5000 Series multifunctional indicator is ideal for use in conjunction with bench and floor scales for a multitude of applications including production, packaging, inventory and shipping. Built durably and equipped with advanced features such as maximum configurability print output, GMP/GLP data output, library/user management and multiple connectivity options - the Defender 5000 Series is designed to handle demanding industrial and commercial applications.
Specifications:
| Resolution | 75,000 |
| Resolution (Certified) | 10,000 |
| Battery Life | 20 Hours with Rechargeable Battery |
| Outputs | 3 In/4 Out digital I/O;Â 4 - 20mA |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Protection Rating | IP68 |
| Communication | RS232 (Included);Â 2nd RS232/RS485/USB (Available as an Accessory);Â USB Host (Available as an Accessory);Â WiFi/Bluetooth (Available as an Accessory);Â Ethernet (Available as an Accessory) |
| Dimensions | 8.7 in x 10.6 in x 3 in (222 mm x 270 mm x 76 mm) (HxLxW) |
| Display | Dot matrix LCD with white LED backlight |
| Legal for Trade | Measurement Canada Approved;Â NTEP Certified |
| Net Weight | 4.4 lb (2 kg) |
| Power | Rechargeable Battery (Not Included);Â AC Power (Included) |
| Protection Rating | IP68 |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Custom;Â Gram;Â Kilogram;Â Metric Tonnes;Â Ounce;Â Pound;Â Pound:Ounce;Â Tonne |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













