
Ohaus Incubating Heavy Duty Orbital Shakers ISHD23CDG
Ohaus Incubating Heavy Duty Orbital Shakers ISHD23CDG 30573779
Applications
Cell Cultures, Solubility Studies, Bacterial Suspensions, Extraction Procedures
Display
Independent LED displays for temperature, speed and time
Operation
N/A
Communication
RS232
Construction
Aluminum and Cycoloy
Design Features
Temperature calibration feature, overload protection, overshoot protection (temperature), load sensor, PID temperature controller, Triple Eccentric Drive system
Specifications
| Calibration Certificate | Orbital, 25 mm |
| Capacity | 50 lb (22.7kg) @ 125 rpm, 10 lb (4.53kg) @ 500 rpm |
| Temp. Range | 15°C below Ambient – 65°C |
| Speed Range | 15 rpm – 500 rpm |
| Tray Size | 18 in x 18 in (457 mm x 457 mm) (LxW) |
| Control | Digital |
| Calibration | Temperature calibration |
| Communication | RS232 |
| Dimensions | 32.1 in x 23.5 in x 26.6 in (815 mm x 596 mm x 675 mm) (LxHxW) |
| Drive System | Triple Eccentric; Brushless DC Motor |
| Inner Dimensions | 20.6 in x 17 in x 24.8 in (523 mm x 432 mm x 629 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 290.41 lb (131.7 kg) |
| Power | 120V, 10A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 800 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | Above 100rpm +/- 1%, Below 100rpm /- 1 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Working Environment | 59°F – 90°F, 80%RH, non-condensing (15°C – 32°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $10,633.92
-65%$10,633.92
$3,721.87Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Incubating Heavy Duty Orbital Shakers ISHD23CDG 30573779
Applications
Cell Cultures, Solubility Studies, Bacterial Suspensions, Extraction Procedures
Display
Independent LED displays for temperature, speed and time
Operation
N/A
Communication
RS232
Construction
Aluminum and Cycoloy
Design Features
Temperature calibration feature, overload protection, overshoot protection (temperature), load sensor, PID temperature controller, Triple Eccentric Drive system
Specifications
| Calibration Certificate | Orbital, 25 mm |
| Capacity | 50 lb (22.7kg) @ 125 rpm, 10 lb (4.53kg) @ 500 rpm |
| Temp. Range | 15°C below Ambient – 65°C |
| Speed Range | 15 rpm – 500 rpm |
| Tray Size | 18 in x 18 in (457 mm x 457 mm) (LxW) |
| Control | Digital |
| Calibration | Temperature calibration |
| Communication | RS232 |
| Dimensions | 32.1 in x 23.5 in x 26.6 in (815 mm x 596 mm x 675 mm) (LxHxW) |
| Drive System | Triple Eccentric; Brushless DC Motor |
| Inner Dimensions | 20.6 in x 17 in x 24.8 in (523 mm x 432 mm x 629 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 290.41 lb (131.7 kg) |
| Power | 120V, 10A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 800 W |
| Safety Certification | TUV |
| Speed Accuracy | Above 100rpm +/- 1%, Below 100rpm /- 1 rpm |
| Timer | 1 second – 160 hours |
| Tray Construction | Aluminum |
| Uniformity | ± 0.5°C at 37°C |
| Working Environment | 59°F – 90°F, 80%RH, non-condensing (15°C – 32°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













