
Ohaus i-DT61PW AM Front Installation 30575585
Ohaus i-DT61PW AM Front Installation 30575585
DT61PW
| Resolution | 75,000 |
| Battery Life | 1600 Hours with Disposable Batteries |
| Outputs | Not Applicable |
| Item Number: | 30575583 |
Â
OVERVIEW
| Resolution | 75,000 |
| Battery Life | 1600 Hours with Disposable Batteries |
| Outputs | Not Applicable |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Protection Rating | IP69k;Â IP68 |
| Communication | Infrared radio communication kit (available as an accessory) |
| Dimensions | 10.4 in x 8.9 in x 3.3 in (265 mm x 225 mm x 85 mm) (LxHxW) |
| Display | 7-Segment LCD with white backlight, height 45mm + 3 Color Checkweigh LED |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Net Weight | 6 lb (2.7 kg) |
| Power | 6 D (LR20) batteries (included) |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Metric Tons;Â Gram;Â Kilogram;Â Pound;Â Ounce;Â Pound: Ounce |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus i-DT61PW AM Front Installation 30575585
DT61PW
| Resolution | 75,000 |
| Battery Life | 1600 Hours with Disposable Batteries |
| Outputs | Not Applicable |
| Item Number: | 30575583 |
Â
OVERVIEW
| Resolution | 75,000 |
| Battery Life | 1600 Hours with Disposable Batteries |
| Outputs | Not Applicable |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Protection Rating | IP69k;Â IP68 |
| Communication | Infrared radio communication kit (available as an accessory) |
| Dimensions | 10.4 in x 8.9 in x 3.3 in (265 mm x 225 mm x 85 mm) (LxHxW) |
| Display | 7-Segment LCD with white backlight, height 45mm + 3 Color Checkweigh LED |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Net Weight | 6 lb (2.7 kg) |
| Power | 6 D (LR20) batteries (included) |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Metric Tons;Â Gram;Â Kilogram;Â Pound;Â Ounce;Â Pound: Ounce |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













