
Ohaus i-DT25P Indicator For Basic Industrial Applications 30745987
Ohaus i-DT25P Indicator For Basic Industrial Applications 30745987
The Defender 2500 Indicator is the affordable solution for weighing applications that require functionality, dependability, and durability. The large bright display clearly shows results for easy use in offices and distribution centers. The Defender 2500 indicator is designed for use in most common industrial weighing applications with flexible power and data connections, and can be easily mounted on a desk or wall.
Specifications
| Resolution | 30,000 |
| Resolution (Certified) | 10,000 |
| Battery Life | 70 Hours with Disposable Batteries |
| Outputs | Not Applicable |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Protection Rating | Not Applicable |
| Dimensions | 8.1 in x 4 in x 3.6 in (204.5 mm x 102.1 mm x 90.3 mm) (LxHxW) |
| Units of Measurement | Metric Tons; Gram; Kilogram; Pound; Ounce; Pound:Ounce |
| Legal for Trade | NTEP Certified; Measurement Canada Approved |
| Display | LCD Display with white backlight |
| Working Environment | -10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing (14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing) |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Stabilization Time | 1 s |
| Net Weight | 1.8 lb (0.8 kg) |
| In-Use Cover | No |
| Power | 4 AA (LR6) Batteries (Not Included); USB Cable (Included); AC Adapter (Included) |
| Communication | USB (Included); RS232 (Included); Mini Din (Included) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $311.00
-65%$311.00
$108.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus i-DT25P Indicator For Basic Industrial Applications 30745987
The Defender 2500 Indicator is the affordable solution for weighing applications that require functionality, dependability, and durability. The large bright display clearly shows results for easy use in offices and distribution centers. The Defender 2500 indicator is designed for use in most common industrial weighing applications with flexible power and data connections, and can be easily mounted on a desk or wall.
Specifications
| Resolution | 30,000 |
| Resolution (Certified) | 10,000 |
| Battery Life | 70 Hours with Disposable Batteries |
| Outputs | Not Applicable |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Protection Rating | Not Applicable |
| Dimensions | 8.1 in x 4 in x 3.6 in (204.5 mm x 102.1 mm x 90.3 mm) (LxHxW) |
| Units of Measurement | Metric Tons; Gram; Kilogram; Pound; Ounce; Pound:Ounce |
| Legal for Trade | NTEP Certified; Measurement Canada Approved |
| Display | LCD Display with white backlight |
| Working Environment | -10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing (14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing) |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Stabilization Time | 1 s |
| Net Weight | 1.8 lb (0.8 kg) |
| In-Use Cover | No |
| Power | 4 AA (LR6) Batteries (Not Included); USB Cable (Included); AC Adapter (Included) |
| Communication | USB (Included); RS232 (Included); Mini Din (Included) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
























