
Ohaus HSMNHS4CAL Mini Hotplate Stirrer (Discontinued)
Ohaus HSMNHS4CAL Mini Hotplate Stirrer Model # 30392024
Compact, Reliable, Easy-to-Use Hotplates and Stirrers for Basic Heating and Stirring
-
Select the function you need for your everyday heating and stirring. Five models to choose from - Hotplate, Fixed Temperature Hotplate, Stirrer, Auto Stirrer and combination Hotplate-Stirrer.
-
Our mini hotplate stirrer is easy to clean up. All models feature a smooth, chemical-resistant ceramic top plate. This brilliant white reflective surface is optimal for viewing your samples.
-
Designed for safety - unique housing material is heat-resistant making it not only cool to the touch, but also chemical-resistant. Spill resistant design ensures long-term reliable use.
The Ohaus HSMNHS4CAL has a ceramic chemical resistant plate that has a capacity of 1000 mL and a speed range of 100 rpm - 1200 rpm. Model # 30392024 has analog controls and a 200 W power consumption.
Specifications
| Capacity | 1000 mL |
| Plate Construction | Ceramic |
| Plate Size (LxLxWxW) | 4 in x 10.2 cm x 4 in x 10.2 cm |
| Temperature Range | Ambient – 500°C |
| Control | Analog |
| Net Weight | 4 lb (1.8 kg) |
| Power | 120V, 2.6A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 200 W |
| TUV | |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus HSMNHS4CAL Mini Hotplate Stirrer Model # 30392024
Compact, Reliable, Easy-to-Use Hotplates and Stirrers for Basic Heating and Stirring
-
Select the function you need for your everyday heating and stirring. Five models to choose from - Hotplate, Fixed Temperature Hotplate, Stirrer, Auto Stirrer and combination Hotplate-Stirrer.
-
Our mini hotplate stirrer is easy to clean up. All models feature a smooth, chemical-resistant ceramic top plate. This brilliant white reflective surface is optimal for viewing your samples.
-
Designed for safety - unique housing material is heat-resistant making it not only cool to the touch, but also chemical-resistant. Spill resistant design ensures long-term reliable use.
The Ohaus HSMNHS4CAL has a ceramic chemical resistant plate that has a capacity of 1000 mL and a speed range of 100 rpm - 1200 rpm. Model # 30392024 has analog controls and a 200 W power consumption.
Specifications
| Capacity | 1000 mL |
| Plate Construction | Ceramic |
| Plate Size (LxLxWxW) | 4 in x 10.2 cm x 4 in x 10.2 cm |
| Temperature Range | Ambient – 500°C |
| Control | Analog |
| Net Weight | 4 lb (1.8 kg) |
| Power | 120V, 2.6A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 200 W |
| TUV | |
| Speed Range | 100 rpm – 1200 rpm |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves














