
Ohaus Guardian 2000 e-G21HPRDS 135mm Dia. Analog Hotplate
Ohaus Guardian 2000 e-G21HPRDS 135mm Dia. Analog Hotplate
Rugged and Reliable Analog Hotplates for General Purpose Heating
-
Fast heating at an economical price. Safely heat up to 500°C with easy to use knob control for simple and reliable everyday heating.
-
Designed to last: The rugged metal housing has a spill resistant design for a long lifetime in the lab under harsh conditions. The smooth, chemical-resistant ceramic top plate is perfect for easy cleanup.
-
Safety is of utmost importance, and the prominent hot top indicator light illuminates when the heater is above 40°C, keeping the end user safe during all heating applications.
Product Specifications
| Function | Heating |
| Capacity | 15 L |
| Plate Construction | Ceramic-coated Stainless Steel |
| Plate Size (Ø_Diameter) | 135 mm (5.3 in) |
| Temp. Range | 50°C - 380°C |
| Control | Analog |
| Dimensions (Length) | 264 mm (10.4 in) |
| Dimensions (Width) | 163 mm (6.4 in) |
| Dimensions (Height) | 101 mm (4 in) |
| Net Weight | 2.5 kg (5.5 lb) |
| Power | 100V-120V~ 5A 50/60Hz |
| Power Consumption | 505 W |
| Safety Certification | TUV |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80% RH, Non-condensing |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 8419899585 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $237.44
-65%$237.44
$83.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Guardian 2000 e-G21HPRDS 135mm Dia. Analog Hotplate
Rugged and Reliable Analog Hotplates for General Purpose Heating
-
Fast heating at an economical price. Safely heat up to 500°C with easy to use knob control for simple and reliable everyday heating.
-
Designed to last: The rugged metal housing has a spill resistant design for a long lifetime in the lab under harsh conditions. The smooth, chemical-resistant ceramic top plate is perfect for easy cleanup.
-
Safety is of utmost importance, and the prominent hot top indicator light illuminates when the heater is above 40°C, keeping the end user safe during all heating applications.
Product Specifications
| Function | Heating |
| Capacity | 15 L |
| Plate Construction | Ceramic-coated Stainless Steel |
| Plate Size (Ø_Diameter) | 135 mm (5.3 in) |
| Temp. Range | 50°C - 380°C |
| Control | Analog |
| Dimensions (Length) | 264 mm (10.4 in) |
| Dimensions (Width) | 163 mm (6.4 in) |
| Dimensions (Height) | 101 mm (4 in) |
| Net Weight | 2.5 kg (5.5 lb) |
| Power | 100V-120V~ 5A 50/60Hz |
| Power Consumption | 505 W |
| Safety Certification | TUV |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80% RH, Non-condensing |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 8419899585 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves














