
Ohaus FC5706 120V Frontier 5000 Series Multi Centrifuge (Discontinued)
Ohaus FC5706 120V Frontier 5000 Series Multi Model # 30130876
The Ohaus FC5706 120V has a lid locking system and sensor that stops the centrifuge if the rotors become imbalanced, protecting the operator from being injured by the spinning rotors. Model # 30130876 can accommodate standard tube sizes from 1.5 mL to 50 mL and can hold six 50 mL tubes and 12 15 mL tubes during one process, providing centrifugation for a wide variety of applications. This model has a easy-to-turn control knob, a large LCD display and capabilities to set and view speed in both rpm and g-force, enjoy precise results and enhanced functionality with extremely simple operation.
Specifications
| Speed Range | 200 rpm – 6,000 rpm |
| Maximum Relative Centrifuge Force (x g) | 4,427 g |
| Maximum Capacity (Rotor) | 6 x 50 ml |
| Program memories | 99 |
| Rotor In Package | Not applicable |
| Acceleration Gear | 10 |
| Deceleration Gear | 10 |
| Display | LCD with backlight |
| Lid lock | Motor driven |
| Net Weight | 23 lb (10.5 kg) |
| Noise Level | ≤60±2 dB(A) |
| Power | AC Power (Included) |
| Power Consumption | 100 W |
| Pre-cool time | Not applicable |
| Rotor Compatibility | Angle 12 x 15ml; Angle 6 x 50 ml; Swing Out Rotor 6 x 5 ml |
| Running Time | 10 sec to 99 h 59 min 59 sec; Continous |
| CE; FCC | |
| Working Environment | 36°F – 95°F, 80%RH, non-condensing (2°C – 35°C, 80%RH, non-condensing) |
Product Interface helpful Youtube video : HERE
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus FC5706 120V Frontier 5000 Series Multi Model # 30130876
The Ohaus FC5706 120V has a lid locking system and sensor that stops the centrifuge if the rotors become imbalanced, protecting the operator from being injured by the spinning rotors. Model # 30130876 can accommodate standard tube sizes from 1.5 mL to 50 mL and can hold six 50 mL tubes and 12 15 mL tubes during one process, providing centrifugation for a wide variety of applications. This model has a easy-to-turn control knob, a large LCD display and capabilities to set and view speed in both rpm and g-force, enjoy precise results and enhanced functionality with extremely simple operation.
Specifications
| Speed Range | 200 rpm – 6,000 rpm |
| Maximum Relative Centrifuge Force (x g) | 4,427 g |
| Maximum Capacity (Rotor) | 6 x 50 ml |
| Program memories | 99 |
| Rotor In Package | Not applicable |
| Acceleration Gear | 10 |
| Deceleration Gear | 10 |
| Display | LCD with backlight |
| Lid lock | Motor driven |
| Net Weight | 23 lb (10.5 kg) |
| Noise Level | ≤60±2 dB(A) |
| Power | AC Power (Included) |
| Power Consumption | 100 W |
| Pre-cool time | Not applicable |
| Rotor Compatibility | Angle 12 x 15ml; Angle 6 x 50 ml; Swing Out Rotor 6 x 5 ml |
| Running Time | 10 sec to 99 h 59 min 59 sec; Continous |
| CE; FCC | |
| Working Environment | 36°F – 95°F, 80%RH, non-condensing (2°C – 35°C, 80%RH, non-condensing) |
Product Interface helpful Youtube video : HERE
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves















