
Ohaus FC5515 Frontier 5000 Series Micro Centrifuge
Ohaus FC5515 Frontier 5000 Series Micro Model # 30130866
The Ohaus FC5515 has a lid locking system and sensor that stops the centrifuge if the rotors become imbalanced, protecting the operator from being injured by the spinning rotors. Model # 30130866 has an intuitive control panel with rotary knob puts the ability to quickly set and recall speed and g-force, as well as control the temperature at your fingertips.
Specifications
| Speed Range | 200 rpm – 15,200 rpm |
| Maximum Relative Centrifuge Force (x g) | 21,953 g |
| Maximum Capacity (Rotor) | 44 x 1.5 / 2.0ml; 12 x 5 ml |
| Program memories | 99 |
| Rotor In Package | Not applicable |
| Acceleration Gear | 10 |
| Deceleration Gear | 10 |
| Dimensions (HxLxW) | 11.5 in x 15.5 in x 11.3 in (292 mm x 393 mm x 287 mm) |
| Display | LCD with backlight |
| Lid lock | Motor driven |
| Net Weight | 38 lb (17 kg) |
| Noise Level | ≤60±2 dB(A) |
| Power | AC Power (Included) |
| Power Consumption | 270 W |
| Pre-cool time | Not applicable |
| Rotor Compatibility | Angle 24 x 1.5 ml / 2.0 ml; Angle 24 x 1.5 ml / 2.0 ml Sealable; Angle 12 x 5 ml Sealable; Angle 44 x 1.5 ml / 2.0 ml; Angle 4 x 8 place PCR Strips; Angle 30 x 1.5 ml / 2.0 ml Sealable; Hematocrit rotor, 24 × Capillaries |
| Running Time | 10 sec to 99 h 59 min 59 sec; Continous |
| CE; FCC | |
| Working Environment | 36°F – 95°F, 80%RH, non-condensing (2°C – 35°C, 80%RH, non-condensing) |
Product Interface helpful Youtube video : HERE
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus FC5515 Frontier 5000 Series Micro Model # 30130866
The Ohaus FC5515 has a lid locking system and sensor that stops the centrifuge if the rotors become imbalanced, protecting the operator from being injured by the spinning rotors. Model # 30130866 has an intuitive control panel with rotary knob puts the ability to quickly set and recall speed and g-force, as well as control the temperature at your fingertips.
Specifications
| Speed Range | 200 rpm – 15,200 rpm |
| Maximum Relative Centrifuge Force (x g) | 21,953 g |
| Maximum Capacity (Rotor) | 44 x 1.5 / 2.0ml; 12 x 5 ml |
| Program memories | 99 |
| Rotor In Package | Not applicable |
| Acceleration Gear | 10 |
| Deceleration Gear | 10 |
| Dimensions (HxLxW) | 11.5 in x 15.5 in x 11.3 in (292 mm x 393 mm x 287 mm) |
| Display | LCD with backlight |
| Lid lock | Motor driven |
| Net Weight | 38 lb (17 kg) |
| Noise Level | ≤60±2 dB(A) |
| Power | AC Power (Included) |
| Power Consumption | 270 W |
| Pre-cool time | Not applicable |
| Rotor Compatibility | Angle 24 x 1.5 ml / 2.0 ml; Angle 24 x 1.5 ml / 2.0 ml Sealable; Angle 12 x 5 ml Sealable; Angle 44 x 1.5 ml / 2.0 ml; Angle 4 x 8 place PCR Strips; Angle 30 x 1.5 ml / 2.0 ml Sealable; Hematocrit rotor, 24 × Capillaries |
| Running Time | 10 sec to 99 h 59 min 59 sec; Continous |
| CE; FCC | |
| Working Environment | 36°F – 95°F, 80%RH, non-condensing (2°C – 35°C, 80%RH, non-condensing) |
Product Interface helpful Youtube video : HERE
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves















