
Ohaus e-G51HS10C Hotplate Stirrer (18L Capacity) 30500550
This item has been discontinuedÂ
Ohaus e-G51HS10C Hotplate Stirrer (18L Capacity) 30500550
OHAUS Guardian 5000âą Hotplates Stirrers are designed for safety and simplicity in all research, academic and industrial applications. The design ensures proper mixing and temperature control of the top plate or your sample when using the optional temperature probe. Heating models include a Single Point Calibration feature for multiple setpoints. Select from five models with three plate sizes for your everyday heating and stirring applications.
Applications
Display
Operation
Communication
Construction
Design Features
Product Specifications
| Function | Heating and Stirring |
| Capacity {text} | 18 L |
| Plate Construction | Ceramic |
| Plate Size (Length) | 254.0 mm (10.0 in) |
| Plate Size (Width) | 254.0 mm (10.0 in) |
| Temperature Range | Ambient + 5°C â 500°C |
| Speed Range | 60 rpm â 1,600 rpm |
| Working Environment | 41°F â 104°F, 80%RH, non-condensing |
| Calibration | Temperature Calibration 3 Plate/3 Probe |
| Power Consumption | 1,210 W |
| Control | Digital |
| Speed Range {text} | 60 to 1600 rpm |
| Safety Certification | TUV |
| In-Use Cover | Available as an Accessory |
| Net Weight | 5.2 kg (11.5 lb) |
| Temp. Stability | +/-3% Plate, below 100°C +/-2°C and +/-1% Probe, below 100°C +/-1°C |
| Speed Stability | +/-2% |
| Dimensions (Height) | 122.0 mm (4.8 in) |
| Dimensions (Width) | 286.0 mm (11.25 in) |
| Display | Custom Backlit LCD |
| Dimensions (Length) | 415.0 mm (16.3 in) |
| Power | 120V, 11.2A, 50/60Hz |
| Working Environment | 5°C â 40°C, 80%RH, non-condensing |
| Temperature probe | Available as an Accessory |
Logistic Specifications
| Country of origin | US |
| Customs tariff number | 8419899585 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, youâre backed by one of the most trusted names in laboratory equipment â known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This item has been discontinuedÂ
Ohaus e-G51HS10C Hotplate Stirrer (18L Capacity) 30500550
OHAUS Guardian 5000âą Hotplates Stirrers are designed for safety and simplicity in all research, academic and industrial applications. The design ensures proper mixing and temperature control of the top plate or your sample when using the optional temperature probe. Heating models include a Single Point Calibration feature for multiple setpoints. Select from five models with three plate sizes for your everyday heating and stirring applications.
Applications
Display
Operation
Communication
Construction
Design Features
Product Specifications
| Function | Heating and Stirring |
| Capacity {text} | 18 L |
| Plate Construction | Ceramic |
| Plate Size (Length) | 254.0 mm (10.0 in) |
| Plate Size (Width) | 254.0 mm (10.0 in) |
| Temperature Range | Ambient + 5°C â 500°C |
| Speed Range | 60 rpm â 1,600 rpm |
| Working Environment | 41°F â 104°F, 80%RH, non-condensing |
| Calibration | Temperature Calibration 3 Plate/3 Probe |
| Power Consumption | 1,210 W |
| Control | Digital |
| Speed Range {text} | 60 to 1600 rpm |
| Safety Certification | TUV |
| In-Use Cover | Available as an Accessory |
| Net Weight | 5.2 kg (11.5 lb) |
| Temp. Stability | +/-3% Plate, below 100°C +/-2°C and +/-1% Probe, below 100°C +/-1°C |
| Speed Stability | +/-2% |
| Dimensions (Height) | 122.0 mm (4.8 in) |
| Dimensions (Width) | 286.0 mm (11.25 in) |
| Display | Custom Backlit LCD |
| Dimensions (Length) | 415.0 mm (16.3 in) |
| Power | 120V, 11.2A, 50/60Hz |
| Working Environment | 5°C â 40°C, 80%RH, non-condensing |
| Temperature probe | Available as an Accessory |
Logistic Specifications
| Country of origin | US |
| Customs tariff number | 8419899585 |
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, youâre backed by one of the most trusted names in laboratory equipment â known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves














