
Ohaus DT61XWE Advanced IP68/IP69K Washdown Indicator 30575584
Ohaus DT61XWE Advanced IP68/IP69K Washdown Indicator 30575584
DT61XWE
| Resolution | 75,000 |
| Battery Life | Not Applicable |
| Outputs | 4 - 20mA;0–10V;2 In/4 Out digital I/O |
| Item Number: | 30575584 |
Â
OVERVIEW
SPECIFICATIONS
| Resolution | 75,000 |
| Battery Life | Not Applicable |
| Outputs | 4 - 20mA; 0–10V; 2 In/4 Out digital I/O |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Protection Rating | IP69k;Â IP68 |
| Communication | Ethernet (Available as an Accessory);Â 2nd RS232/RS485/USB (available as an accessory);Â RS232;Â USB Host;Â WiFi/Bluetooth (available as an accessory) |
| Dimensions | 11.4 in x 9.3 in x 3.1 in (290 mm x 235 mm x 80 mm) (LxHxW) |
| Display | 7-Segment white LED, height 20mm + 3 color checkweigh dot matrix LED |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Net Weight | 7 lb (3.2 kg) |
| Power | Rechargeable Battery (Not Included);Â AC Power (Included) |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Gram;Â Kilogram;Â Pound;Â Ounce;Â Pound: Ounce |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus DT61XWE Advanced IP68/IP69K Washdown Indicator 30575584
DT61XWE
| Resolution | 75,000 |
| Battery Life | Not Applicable |
| Outputs | 4 - 20mA;0–10V;2 In/4 Out digital I/O |
| Item Number: | 30575584 |
Â
OVERVIEW
SPECIFICATIONS
| Resolution | 75,000 |
| Battery Life | Not Applicable |
| Outputs | 4 - 20mA; 0–10V; 2 In/4 Out digital I/O |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Protection Rating | IP69k;Â IP68 |
| Communication | Ethernet (Available as an Accessory);Â 2nd RS232/RS485/USB (available as an accessory);Â RS232;Â USB Host;Â WiFi/Bluetooth (available as an accessory) |
| Dimensions | 11.4 in x 9.3 in x 3.1 in (290 mm x 235 mm x 80 mm) (LxHxW) |
| Display | 7-Segment white LED, height 20mm + 3 color checkweigh dot matrix LED |
| Legal for Trade | NTEP Certified;Â Measurement Canada Approved |
| Net Weight | 7 lb (3.2 kg) |
| Power | Rechargeable Battery (Not Included);Â AC Power (Included) |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Units of Measurement | Gram;Â Kilogram;Â Pound;Â Ounce;Â Pound: Ounce |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













