
Ohaus DO Meter ST400D-B
Ohaus DO Meter ST400D-B Part # 30378541
Low-Maintenance Dissolved Oxygen (DO) Meter with Optical Technology for Accurate Measurements
- The galvanic electrode can be used immediately after being powered on without the wait time typically associated with dissolved oxygen meters
- With a simple calibration process, quick delivery of measurements and automatic temperature compensation, Starter 300D is both easy-to-use and accurate.
- The automatic or manual endpoints allow the user to easily recall the last calibration data and stored information with one quick touch.
Product Specifications
| Measurement Range | 0.00 – 20.0 mg/L(ppm); 0 – 50 °C |
| Accuracy | ±0.2 mg/L(< 8 mg/L) or ±0.3 mg/L(8~20 mg/L); ±0.3 °C |
| Measurement Resolution | 0.01 mg/L; 0.1 °C; 0.1% |
| Display | Color LCD Graphics |
| Electrode | STDO21 (Availabe as product) |
| Accuracy DO | 0.2 ppm |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Battery Life | 12 hours with Disposable Batteries |
| Calibration | 2 Point |
| Dimensions (HxLxW) | 1.38 in x 5.91 in x 3.54 in (35 mm x 150 mm x 90 mm) |
| In-use cover | No |
| Measurement Range DO | 0 ppm – 20 ppm |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 50 °C |
| Net Weight | 0.35 lb (0.16 kg) |
| Parameter | Dissolved Oxygen |
| Power | 4 AAA (LR03) Batteries (Included) |
| Resolution (DO) | 0.01 |
| Temperature Compensation | Automatic |
| Temperature Resolution | 0.1 °C |
| Temperature Sensor | 10 KΩ NTC |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $1,939.80
-65%$1,939.80
$678.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus DO Meter ST400D-B Part # 30378541
Low-Maintenance Dissolved Oxygen (DO) Meter with Optical Technology for Accurate Measurements
- The galvanic electrode can be used immediately after being powered on without the wait time typically associated with dissolved oxygen meters
- With a simple calibration process, quick delivery of measurements and automatic temperature compensation, Starter 300D is both easy-to-use and accurate.
- The automatic or manual endpoints allow the user to easily recall the last calibration data and stored information with one quick touch.
Product Specifications
| Measurement Range | 0.00 – 20.0 mg/L(ppm); 0 – 50 °C |
| Accuracy | ±0.2 mg/L(< 8 mg/L) or ±0.3 mg/L(8~20 mg/L); ±0.3 °C |
| Measurement Resolution | 0.01 mg/L; 0.1 °C; 0.1% |
| Display | Color LCD Graphics |
| Electrode | STDO21 (Availabe as product) |
| Accuracy DO | 0.2 ppm |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Battery Life | 12 hours with Disposable Batteries |
| Calibration | 2 Point |
| Dimensions (HxLxW) | 1.38 in x 5.91 in x 3.54 in (35 mm x 150 mm x 90 mm) |
| In-use cover | No |
| Measurement Range DO | 0 ppm – 20 ppm |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 50 °C |
| Net Weight | 0.35 lb (0.16 kg) |
| Parameter | Dissolved Oxygen |
| Power | 4 AAA (LR03) Batteries (Included) |
| Resolution (DO) | 0.01 |
| Temperature Compensation | Automatic |
| Temperature Resolution | 0.1 °C |
| Temperature Sensor | 10 KΩ NTC |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













