
Ohaus DO Meter ST300D-G
Ohaus DO Meter ST300D-G 30219116
Applications
Dissolved oxygen (DO) measurement
Display
Liquid crystal display (LCD)
Operation
4 AAA batteries (included)
Communication
N/A
Construction
ABS housing, wrist strap
Design Features
30 measurement memory
Specifications
| Measurement Range | 20.0 – 45.0 mg/L;  0.00 – 19.99;  200 – 400%;  0 – 50°C |
| Measurement Resolution | 0.1%;  1%;  1 mg/L;  0.1 °C;  0.1 ppm;  1 ppm;  0.1 mg/L |
| Accuracy | ± 1%;  ± 0.3 mg/L;  ±0.3 °C |
| Display | LCD |
| Electrode | STTEMP30 (Included); Â STDO11 (Included) |
| Accuracy DO | 1 % |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Battery Life | 250 Hours with Disposable Batteries |
| Calibration | 2 Point |
| Dimensions | 6.69 in x 1.38 in x 3.54 in (170 mm x 35 mm x 90 mm) (LxHxW) |
| In-Use Cover | No |
| Measurement Range DO | 0 % – 200 % ;  200 % – 400 % ;  0 ppm – 20 ppm ;  20 ppm – 45 ppm |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 50 °C |
| Net Weight | 0.35 lb (0.16 kg) |
| Parameter | Dissolved Oxygen |
| Power | 4 AAA (LR03) Batteries (Included) |
| Resolution (DO) | 0.01; Â 0.1 |
| Resolution Range (DO) | 0 – 19.9 ;  20 – 45 |
| Temperature compensation | Automatic |
| Temperature resolution | 0.1 °C |
| Temperature Sensor | 30 KΩ NTC |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80% RH, Non-condensing (5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $1,010.18
-65%$1,010.18
$353.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus DO Meter ST300D-G 30219116
Applications
Dissolved oxygen (DO) measurement
Display
Liquid crystal display (LCD)
Operation
4 AAA batteries (included)
Communication
N/A
Construction
ABS housing, wrist strap
Design Features
30 measurement memory
Specifications
| Measurement Range | 20.0 – 45.0 mg/L;  0.00 – 19.99;  200 – 400%;  0 – 50°C |
| Measurement Resolution | 0.1%;  1%;  1 mg/L;  0.1 °C;  0.1 ppm;  1 ppm;  0.1 mg/L |
| Accuracy | ± 1%;  ± 0.3 mg/L;  ±0.3 °C |
| Display | LCD |
| Electrode | STTEMP30 (Included); Â STDO11 (Included) |
| Accuracy DO | 1 % |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Battery Life | 250 Hours with Disposable Batteries |
| Calibration | 2 Point |
| Dimensions | 6.69 in x 1.38 in x 3.54 in (170 mm x 35 mm x 90 mm) (LxHxW) |
| In-Use Cover | No |
| Measurement Range DO | 0 % – 200 % ;  200 % – 400 % ;  0 ppm – 20 ppm ;  20 ppm – 45 ppm |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 50 °C |
| Net Weight | 0.35 lb (0.16 kg) |
| Parameter | Dissolved Oxygen |
| Power | 4 AAA (LR03) Batteries (Included) |
| Resolution (DO) | 0.01; Â 0.1 |
| Resolution Range (DO) | 0 – 19.9 ;  20 – 45 |
| Temperature compensation | Automatic |
| Temperature resolution | 0.1 °C |
| Temperature Sensor | 30 KΩ NTC |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80% RH, Non-condensing (5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













