
Ohaus Conductivity Electrode STCONS8 w/ chamber
Ohaus Conductivity Electrode STCONS8 w/ flow chamber 30681235
Backed by our commitment to accurate and precise measurement, the OHAUS Starter Series of electrodes are designed to produce exact results time and time again. The Starter Series includes pH, reference, oxidation-reduction potential (ORP), conductivity, dissolved oxygen (DO), and temperature electrodes that can be used in combination with Starter bench and portable meters.
Specifications:
| Electrode Type | Conductivity |
| Cable | 1 m |
| Shaft Material | Glass |
| Dimensions | 6.1 in x 0.47 in (155 mm x 120 mm) (LxØ) |
| Temperature compensation | Automatic |
| Conductivity measuring range | 0.055 µS/cm - 300 µS/cm |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C ; 80 °C |
| Temperature Sensor | 30 KΩ NTC |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $546.96
-65%$546.96
$191.44Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Conductivity Electrode STCONS8 w/ flow chamber 30681235
Backed by our commitment to accurate and precise measurement, the OHAUS Starter Series of electrodes are designed to produce exact results time and time again. The Starter Series includes pH, reference, oxidation-reduction potential (ORP), conductivity, dissolved oxygen (DO), and temperature electrodes that can be used in combination with Starter bench and portable meters.
Specifications:
| Electrode Type | Conductivity |
| Cable | 1 m |
| Shaft Material | Glass |
| Dimensions | 6.1 in x 0.47 in (155 mm x 120 mm) (LxØ) |
| Temperature compensation | Automatic |
| Conductivity measuring range | 0.055 µS/cm - 300 µS/cm |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C ; 80 °C |
| Temperature Sensor | 30 KΩ NTC |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













