
Ohaus Conductivity Meter ST3100C-F
Ohaus Cond Meter STC3100C-F Model # 30058731
OHAUS Precision Powers the Starter Electrodes
- Intuitive software and a well-organized display work in tandem to make operating the Starter Series a simple and straightforward task.
- Functional Design for Easy Operability. With five clearly marked input keys and built-in or stand-alone electrode holders, operating the Starter bench meters is a convenient process.
- Reliable Calibration for Accurate Results. Starter bench meters track the accuracy of the calibration process right on the display, so that you can measure with peace-of-mind, knowing that your results will be highly precise.
Product Specifications
| Measurement Range | 0.00 – 19.99 psu (Salinity); 0.0 – 19.9 mg/L; 00.0 μS/cm – 199.9 mS/cm; 0 – 100 °C |
| Accuracy | ± 0.5 % F.S.; ±0.3 °C |
| Measurement Resolution | 0.01 μS/cm; 0.1 mg/L; 0.01 psu; 0.1 °C |
| Display | LCD with backlight |
| Electrode | STCON3 (Included) |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Battery Life | Not Applicable |
| Calibration | 3 Point |
| Conductivity accuracy (±) | 0.5 % |
| Conductivity measuring range | 0.1 µS/cm – 199.9 mS/cm |
| Dimensions (HxLxW) | 3.07 in x 8.66 in x 6.89 in (78 mm x 220 mm x 175 mm) |
| In-use cover | Included |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 100 °C |
| Net Weight | 1.65 lb (0.75 kg) |
| Parameter | Conductivity / TDS / Salinity |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Resolution Cond. (Variable) | 0.01 – 200 |
| Temperature Compensation | Yes |
| Temperature Resolution | 0.1 °C |
| Temperature Sensor | 30 KΩ NTC |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $634.94
-65%$634.94
$222.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Cond Meter STC3100C-F Model # 30058731
OHAUS Precision Powers the Starter Electrodes
- Intuitive software and a well-organized display work in tandem to make operating the Starter Series a simple and straightforward task.
- Functional Design for Easy Operability. With five clearly marked input keys and built-in or stand-alone electrode holders, operating the Starter bench meters is a convenient process.
- Reliable Calibration for Accurate Results. Starter bench meters track the accuracy of the calibration process right on the display, so that you can measure with peace-of-mind, knowing that your results will be highly precise.
Product Specifications
| Measurement Range | 0.00 – 19.99 psu (Salinity); 0.0 – 19.9 mg/L; 00.0 μS/cm – 199.9 mS/cm; 0 – 100 °C |
| Accuracy | ± 0.5 % F.S.; ±0.3 °C |
| Measurement Resolution | 0.01 μS/cm; 0.1 mg/L; 0.01 psu; 0.1 °C |
| Display | LCD with backlight |
| Electrode | STCON3 (Included) |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Battery Life | Not Applicable |
| Calibration | 3 Point |
| Conductivity accuracy (±) | 0.5 % |
| Conductivity measuring range | 0.1 µS/cm – 199.9 mS/cm |
| Dimensions (HxLxW) | 3.07 in x 8.66 in x 6.89 in (78 mm x 220 mm x 175 mm) |
| In-use cover | Included |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 100 °C |
| Net Weight | 1.65 lb (0.75 kg) |
| Parameter | Conductivity / TDS / Salinity |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Resolution Cond. (Variable) | 0.01 – 200 |
| Temperature Compensation | Yes |
| Temperature Resolution | 0.1 °C |
| Temperature Sensor | 30 KΩ NTC |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













