
Ohaus Cond Meter ST3100C-F
Ohaus DO Meter ST300D-G Part # 30219116
Convenient Portable Dissolved Oxygen Meter for Wherever Your Work Takes You
- The galvanic electrode can be used immediately after being powered on without the wait time typically associated with dissolved oxygen meters
- With a simple calibration process, quick delivery of measurements and automatic temperature compensation, Starter 300D is both easy-to-use and accurate.
- The automatic or manual endpoints allow the user to easily recall the last calibration data and stored information with one quick touch.
- Starter 300D-B, STDO11 probe, STTEMP30 temperature probe, bag for portable meter
Product Specifications
| Measurement Range | 0.00 – 19.99; 20.0 – 45.0 mg/L; 200 – 400%; 0 – 50 °C |
| Measurement Resolution | 0.1 mg/L; 1 mg/L; 0.1%; 1%; 0.1 °C; 0.1 ppm; 1 ppm |
| Calibration | 2 Point |
| Temperature Compensation | Yes |
| Display | LCD |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing |
| Net Weight | 0.16 kg (0.35 lb) |
| Resolution (DO) | 0.01; 0.1 |
| Parameter | Dissolved Oxygen |
| Temperature resolution | 0.1 °C |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 50 °C |
| Measurement Range DO (%) (ppm) | 0 % – 200 % ; 200 % – 400 % ; 0 ppm – 20 ppm ; 20 ppm – 45 ppm |
| Accuracy | ± 0.3 mg/L; ± 1%; ±0.3 °C |
| Temperature Sensor | 30 KΩ NTC |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Battery Life | 250 Hours with Disposable Batteries |
| Accuracy DO | 1 % |
| Dimensions (Width) | 90.0 mm (3.54 in) |
| Resolution Range (DO) | 0 – 19.9 ; 20 – 45 |
| Power | 4 AAA (LR03) Batteries (Included) |
| Dimensions (Height) | 35.0 mm (1.38 in) |
| In-use cover | No |
| Dimensions (Length) | 170.0 mm (6.69 in) |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 9027102000 |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus DO Meter ST300D-G Part # 30219116
Convenient Portable Dissolved Oxygen Meter for Wherever Your Work Takes You
- The galvanic electrode can be used immediately after being powered on without the wait time typically associated with dissolved oxygen meters
- With a simple calibration process, quick delivery of measurements and automatic temperature compensation, Starter 300D is both easy-to-use and accurate.
- The automatic or manual endpoints allow the user to easily recall the last calibration data and stored information with one quick touch.
- Starter 300D-B, STDO11 probe, STTEMP30 temperature probe, bag for portable meter
Product Specifications
| Measurement Range | 0.00 – 19.99; 20.0 – 45.0 mg/L; 200 – 400%; 0 – 50 °C |
| Measurement Resolution | 0.1 mg/L; 1 mg/L; 0.1%; 1%; 0.1 °C; 0.1 ppm; 1 ppm |
| Calibration | 2 Point |
| Temperature Compensation | Yes |
| Display | LCD |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing |
| Working Environment | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing |
| Net Weight | 0.16 kg (0.35 lb) |
| Resolution (DO) | 0.01; 0.1 |
| Parameter | Dissolved Oxygen |
| Temperature resolution | 0.1 °C |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 50 °C |
| Measurement Range DO (%) (ppm) | 0 % – 200 % ; 200 % – 400 % ; 0 ppm – 20 ppm ; 20 ppm – 45 ppm |
| Accuracy | ± 0.3 mg/L; ± 1%; ±0.3 °C |
| Temperature Sensor | 30 KΩ NTC |
| Accuracy ± (Temperature) | 0.3 °C |
| Battery Life | 250 Hours with Disposable Batteries |
| Accuracy DO | 1 % |
| Dimensions (Width) | 90.0 mm (3.54 in) |
| Resolution Range (DO) | 0 – 19.9 ; 20 – 45 |
| Power | 4 AAA (LR03) Batteries (Included) |
| Dimensions (Height) | 35.0 mm (1.38 in) |
| In-use cover | No |
| Dimensions (Length) | 170.0 mm (6.69 in) |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 9027102000 |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













