
Ohaus Cond Electrode STDO21 1m
Ohaus Cond Electrode STDO21 1m Cable Model # 30378544
OHAUS Precision Powers the Starter Electrodes
- All sturdy and durable electrodes are constructed of either plastic or glass shafts and built to withstand daily use.
- All electrodes include a temperature sensor, which powers automatic temperature compensation and ensures accurate measurements.
- All electrodes fit perfectly in the electrode holders on OHAUS bench meters and electrode clips on all OHAUS portable meters.
Product Specifications
| Electrode Type | DO |
| Measurement Range | 0.00 – 20.0 mg/L(ppm) |
| Cable | 1 m |
| Shaft Material | Plastic |
| Dimensions | 4.9 in x 0.63 in (125 mm x 16 mm) |
| Measurement Range DO | 0 % – 20 ppm |
| Net Weight | 3.7 oz (105 g) |
| Temperature Range | 0 °C – 60 °C |
| Temperature Sensor | No |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Cond Electrode STDO21 1m Cable Model # 30378544
OHAUS Precision Powers the Starter Electrodes
- All sturdy and durable electrodes are constructed of either plastic or glass shafts and built to withstand daily use.
- All electrodes include a temperature sensor, which powers automatic temperature compensation and ensures accurate measurements.
- All electrodes fit perfectly in the electrode holders on OHAUS bench meters and electrode clips on all OHAUS portable meters.
Product Specifications
| Electrode Type | DO |
| Measurement Range | 0.00 – 20.0 mg/L(ppm) |
| Cable | 1 m |
| Shaft Material | Plastic |
| Dimensions | 4.9 in x 0.63 in (125 mm x 16 mm) |
| Measurement Range DO | 0 % – 20 ppm |
| Net Weight | 3.7 oz (105 g) |
| Temperature Range | 0 °C – 60 °C |
| Temperature Sensor | No |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













