
Ohaus Cond Electrode STCON7
Ohaus Cond Electrode STCON7 Model # 30080693
OHAUS Precision Powers the Starter Electrodes
- All sturdy and durable electrodes are constructed of either plastic or glass shafts and built to withstand daily use.
- All electrodes include a temperature sensor, which powers automatic temperature compensation and ensures accurate measurements.
- All electrodes fit perfectly in the electrode holders on OHAUS bench meters and electrode clips on all OHAUS portable meters.
Product Specifications
| Measurement Range | 0.02 µS/cm – 200 µS/cm; 0 – 100 °C |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing |
| Working Environment | 10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing |
| Net Weight | 70.0 g (2.5 oz) |
| Dimensions (Length) | 95.0 mm (3.7 in) |
| Dimensions (ØDiameter) | 12.0 mm (0.59 in) |
| Conductivity measuring range | 0.02 µS/cm - 200 µS/cm |
| Electrode Type | Conductivity |
| Cable (Length) | 1 m |
| Shaft Material | Plastic |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 100 °C |
| Temperature Range | 0 °C – 100 °C |
| Temperature Sensor | 30 kΩ |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 9027905695 |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $612.68
-65%$612.68
$214.44Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Cond Electrode STCON7 Model # 30080693
OHAUS Precision Powers the Starter Electrodes
- All sturdy and durable electrodes are constructed of either plastic or glass shafts and built to withstand daily use.
- All electrodes include a temperature sensor, which powers automatic temperature compensation and ensures accurate measurements.
- All electrodes fit perfectly in the electrode holders on OHAUS bench meters and electrode clips on all OHAUS portable meters.
Product Specifications
| Measurement Range | 0.02 µS/cm – 200 µS/cm; 0 – 100 °C |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing |
| Working Environment | 10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing |
| Net Weight | 70.0 g (2.5 oz) |
| Dimensions (Length) | 95.0 mm (3.7 in) |
| Dimensions (ØDiameter) | 12.0 mm (0.59 in) |
| Conductivity measuring range | 0.02 µS/cm - 200 µS/cm |
| Electrode Type | Conductivity |
| Cable (Length) | 1 m |
| Shaft Material | Plastic |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 100 °C |
| Temperature Range | 0 °C – 100 °C |
| Temperature Sensor | 30 kΩ |
Logistic Specifications
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 9027905695 |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













