
Ohaus Cond Electrode STCON3
Ohaus Cond Electrode STCON3 Model # 83033972
OHAUS Precision Powers the Starter Electrodes
- All sturdy and durable electrodes are constructed of either plastic or glass shafts and built to withstand daily use.
- All electrodes include a temperature sensor, which powers automatic temperature compensation and ensures accurate measurements.
- All electrodes fit perfectly in the electrode holders on OHAUS bench meters and electrode clips on all OHAUS portable meters.
Product Specifications
| Electrode Type | Conductivity |
| Measurement Range | 2 µS/cm – 200 mS/cm; 0 – 50 °C |
| Cable | 1.1 m |
| Shaft Material | Plastic |
| Dimensions (HxØ) | 5.3 in x 0.59 in (135 mm x 15 mm) |
| Conductivity measuring range | 3 µS/cm – 200 mS/cm |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 50 °C |
| Net Weight | 3 oz (85 g) |
| Temperature Range | 0 °C – 50 °C |
| Temperature Sensor | 30 kΩ |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $434.60
-65%$434.60
$152.11Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Cond Electrode STCON3 Model # 83033972
OHAUS Precision Powers the Starter Electrodes
- All sturdy and durable electrodes are constructed of either plastic or glass shafts and built to withstand daily use.
- All electrodes include a temperature sensor, which powers automatic temperature compensation and ensures accurate measurements.
- All electrodes fit perfectly in the electrode holders on OHAUS bench meters and electrode clips on all OHAUS portable meters.
Product Specifications
| Electrode Type | Conductivity |
| Measurement Range | 2 µS/cm – 200 mS/cm; 0 – 50 °C |
| Cable | 1.1 m |
| Shaft Material | Plastic |
| Dimensions (HxØ) | 5.3 in x 0.59 in (135 mm x 15 mm) |
| Conductivity measuring range | 3 µS/cm – 200 mS/cm |
| Measurement Range (Temperature) | 0 °C – 50 °C |
| Net Weight | 3 oz (85 g) |
| Temperature Range | 0 °C – 50 °C |
| Temperature Sensor | 30 kΩ |
| Working Environment | 50°F – 104°F, 85%RH, non-condensing (10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing) |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













