
Ohaus Cond Bench Meter AB23EC-F
Ohaus Cond Bench Meter AB23EC-F 30589823
Designed with a large LCD Display and six instructional menu buttons, the AB23 series bench meter is simple and straightforward. A 99-item memory for measurements ensures efficient data collection. A stand-alone holder with a small base provides the user greater flexibility when running experiments, and makes the AB23 bench meter a perfect space saving meter for your lab.
Specifications:
| Measurement Range | 00.0 μS/cm – 199.9 mS/cm |
| Measurement Resolution | 0.01 μS/cm |
| Accuracy | ± 1 % Reading ± 3 LSD |
| Display | LCD with backlight |
| Electrode | STCON3 (Included) |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 0.8 lb (0.38 kg) |
| Parameter | Conductivity / TDS / Salinity |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Temperature compensation | Yes |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $702.78
-65%$702.78
$245.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Cond Bench Meter AB23EC-F 30589823
Designed with a large LCD Display and six instructional menu buttons, the AB23 series bench meter is simple and straightforward. A 99-item memory for measurements ensures efficient data collection. A stand-alone holder with a small base provides the user greater flexibility when running experiments, and makes the AB23 bench meter a perfect space saving meter for your lab.
Specifications:
| Measurement Range | 00.0 μS/cm – 199.9 mS/cm |
| Measurement Resolution | 0.01 μS/cm |
| Accuracy | ± 1 % Reading ± 3 LSD |
| Display | LCD with backlight |
| Electrode | STCON3 (Included) |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 0.8 lb (0.38 kg) |
| Parameter | Conductivity / TDS / Salinity |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Temperature compensation | Yes |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













