
Ohaus Bench Cond Meter AB33EC-F
Ohaus Bench Cond Meter AB33EC-F 30589829
"The next step in the evolution of OHAUS’ original Starter Series, the all-new AQUASEARCHER™ AB33EC bench meter is designed with reliable measurement and user-interface in mind. The i-Steward ensures repeatable and consistent measurement accuracy for optimal peace of mind. The 6.5 inch LCD display and touch keypad makes changing the parameters, executing setup, and performing calibration as simple as using a smartphone."
Specifications:
| Accuracy | ± 0.5 % Reading ± 2 LSD |
| Display | LCD with backlight &Â one-line dot matrix |
| Electrode | STCON7(Included) |
| Conductivity accuracy (±) | 0.5 % |
| Conductivity measuring range | 0.001 μS/cm – 1000 mS/cm |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Parameter | Cond. |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Resistivity measuring range | 1 Ohm ;Â 100 MOhm |
| Resistivity resolution | 0.01 Ohm |
| Temperature resolution | 0.3 °C |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves
Original: $845.88
-65%$845.88
$296.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ohaus Bench Cond Meter AB33EC-F 30589829
"The next step in the evolution of OHAUS’ original Starter Series, the all-new AQUASEARCHER™ AB33EC bench meter is designed with reliable measurement and user-interface in mind. The i-Steward ensures repeatable and consistent measurement accuracy for optimal peace of mind. The 6.5 inch LCD display and touch keypad makes changing the parameters, executing setup, and performing calibration as simple as using a smartphone."
Specifications:
| Accuracy | ± 0.5 % Reading ± 2 LSD |
| Display | LCD with backlight &Â one-line dot matrix |
| Electrode | STCON7(Included) |
| Conductivity accuracy (±) | 0.5 % |
| Conductivity measuring range | 0.001 μS/cm – 1000 mS/cm |
| Dimensions | 8.3 in x 2 in x 5.6 in (210 mm x 51 mm x 142 mm) (LxHxW) |
| Net Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Parameter | Cond. |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Resistivity measuring range | 1 Ohm ;Â 100 MOhm |
| Resistivity resolution | 0.01 Ohm |
| Temperature resolution | 0.3 °C |
| Working Environment | 5°C – 40°C, 80% RH, Non-condensing |
Â
This product ships directly from Ohaus, ensuring fast delivery, proper handling, and factory-fresh quality. When you purchase Ohaus, you’re backed by one of the most trusted names in laboratory equipment — known worldwide for precision, reliability, and exceptional support. Shop with confidence knowing your order is fulfilled by the manufacturer themselves













