
Munday Microscope Post Stand with Flat Large Base
Munday Microscope Post Stand with Flat Large Base. This is a great stand for most standard Stereo Microscopes including models from Leica, Olympus, Nikon and Zeiss!
Post Stand.
Dia. 76mm Scope Holder.
Vertical Post Height: 280mm.
Vertical Post Diameter: Dia. 32mm.
Base Dimensions: 320x260x17mm.
Focus Distance: 50mm .
Black White Plate.
Plate Size: Dia. 100x6mm.
Specifications
| Stand Type | Post Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 76mm Scope Holder |
| Vertical Post Height | 280mm |
| Vertical Post Diameter | Dia. 32mm |
| Base Type | Table Base |
| Base Shape | Rectangle |
| Base Mounting Size | Dia. 32mm |
| Base Dimensions | 320x260x17mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 50mm |
| Fine Focus Distance per Rotation | 25mm |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Center Distance from Hole to Scope Holder | 150mm |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 3.38kg (7.45lbs) |
| Dimensions | 320x260x300mm (12.598x10.236x11.811 in. ) |
| 100x6mm Black White Stage Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 100x6mm |
| Material | Plastic |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.05kg (0.11lbs) |
Original: $252.00
-65%$252.00
$88.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Munday Microscope Post Stand with Flat Large Base. This is a great stand for most standard Stereo Microscopes including models from Leica, Olympus, Nikon and Zeiss!
Post Stand.
Dia. 76mm Scope Holder.
Vertical Post Height: 280mm.
Vertical Post Diameter: Dia. 32mm.
Base Dimensions: 320x260x17mm.
Focus Distance: 50mm .
Black White Plate.
Plate Size: Dia. 100x6mm.
Specifications
| Stand Type | Post Stand |
| Holder Adapter Type | Dia. 76mm Scope Holder |
| Vertical Post Height | 280mm |
| Vertical Post Diameter | Dia. 32mm |
| Base Type | Table Base |
| Base Shape | Rectangle |
| Base Mounting Size | Dia. 32mm |
| Base Dimensions | 320x260x17mm |
| Focus Mode | Manual |
| Focus Distance | 50mm |
| Fine Focus Distance per Rotation | 25mm |
| Focusing Knob Tightness Adjustable | Tightness Adjustable |
| Center Distance from Hole to Scope Holder | 150mm |
| Surface Treatment | Spray Paint |
| Material | Metal |
| Color | White |
| Net Weight | 3.38kg (7.45lbs) |
| Dimensions | 320x260x300mm (12.598x10.236x11.811 in. ) |
| 100x6mm Black White Stage Plate | |
| Plate Type | Black White Plate |
| Plate Size | Dia. 100x6mm |
| Material | Plastic |
| Color | Black, White |
| Net Weight | 0.05kg (0.11lbs) |





















