
Mitutoyo 7.5x M Plan APO Objective
Mmitutoyo 7.5x M Plan Apochromatic Objective - 378-807-3. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications.
Â
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 7.5x |
| N.A.: | 0.21 |
| Working Distance: | 35.0mm |
| Focal Length: | 26.67mm |
| Resolving Power: | 1.3µm |
| Focal Depth: |
6.2µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø3.2 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.64 x 0.85 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-807-3 |
Original: $1,532.00
-65%$1,532.00
$536.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mmitutoyo 7.5x M Plan Apochromatic Objective - 378-807-3. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications.
Â
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 7.5x |
| N.A.: | 0.21 |
| Working Distance: | 35.0mm |
| Focal Length: | 26.67mm |
| Resolving Power: | 1.3µm |
| Focal Depth: |
6.2µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø3.2 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.64 x 0.85 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-807-3 |
























