
Mitutoyo 5x M Plan APO Objective
Mitutoyo 5x M Plan Apochromatic Objective - 378-802-12.The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications. This is the direct replacement for 378-802-6
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 5x |
| N.A.: | 0.14 |
| Working Distance: | 34.0mm |
| Focal Length: | 40mm |
| Resolving Power: | 2.0µm |
| Focal Depth: |
14µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø4.8 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.96 x 1.28 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-802-12 |
Original: $774.00
-65%$774.00
$270.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 5x M Plan Apochromatic Objective - 378-802-12.The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications. This is the direct replacement for 378-802-6
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 5x |
| N.A.: | 0.14 |
| Working Distance: | 34.0mm |
| Focal Length: | 40mm |
| Resolving Power: | 2.0µm |
| Focal Depth: |
14µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø4.8 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.96 x 1.28 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-802-12 |
























