
Mitutoyo 50x M Plan APO SL Objective
Mitutoyo 50x M Plan Apochromatic Super Long Working Distance Objective -378-811-15. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-color viewing, making these Mitutoyo microscope objectives an ideal choice for metallurgical applications.
Â
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 50x |
| N.A.: | 0.42 |
| Working Distance: | 20.5mm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.7µm |
| Focal Depth: |
1.6µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-811-15 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 50x M Plan Apochromatic Super Long Working Distance Objective -378-811-15. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-color viewing, making these Mitutoyo microscope objectives an ideal choice for metallurgical applications.
Â
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 50x |
| N.A.: | 0.42 |
| Working Distance: | 20.5mm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.7µm |
| Focal Depth: |
1.6µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-811-15 |
























