
Mitutoyo 50x M Plan APO Objective
Mitutoyo 50x M Plan Apochromatic Objective -378-805-3. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 50x |
| N.A.: | 0.55 |
| Working Distance: | 13.0mm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.5µm |
| Focal Depth: |
0.9µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-805-3 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 50x M Plan Apochromatic Objective -378-805-3. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 50x |
| N.A.: | 0.55 |
| Working Distance: | 13.0mm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.5µm |
| Focal Depth: |
0.9µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-805-3 |
























