
Mitutoyo 50x M Plan APO NUV Objective
Mitutoyo 50x Plan APO NUV Objective - 378-818-4. This long working distance objective maintains focus from visible through the near-ultraviolet spectrum which makes it perfect for YAG-laser applications.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NUV |
| Magnification: | 50x |
| N.A.: | 0.42 |
| Working Distance: | 15.0mm |
| Wavelength Range: | 355nm to 620nm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.7µm |
| Focal Depth: |
1.6µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-818-4 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 50x Plan APO NUV Objective - 378-818-4. This long working distance objective maintains focus from visible through the near-ultraviolet spectrum which makes it perfect for YAG-laser applications.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NUV |
| Magnification: | 50x |
| N.A.: | 0.42 |
| Working Distance: | 15.0mm |
| Wavelength Range: | 355nm to 620nm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.7µm |
| Focal Depth: |
1.6µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-818-4 |
























