
Mitutoyo 50x M Plan APO NIR Objective
Mitutoyo 50x M Plan APO NIR Objective - 378-825-5. This objective is suitable for laser applications and provides long working distances between the lens and working surface.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NIR |
| Magnification: | 50x |
| N.A.: | 0.42 |
| Working Distance: | 17mm |
| Wavelength Range: | 480nm to 1800nm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.7µm |
| Focal Depth: |
1.6µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-825-5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 50x M Plan APO NIR Objective - 378-825-5. This objective is suitable for laser applications and provides long working distances between the lens and working surface.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NIR |
| Magnification: | 50x |
| N.A.: | 0.42 |
| Working Distance: | 17mm |
| Wavelength Range: | 480nm to 1800nm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.7µm |
| Focal Depth: |
1.6µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-825-5 |
























