
Mitutoyo 50x M Plan APO High Resolution Objective
Mitutoyo 50x M Plan APO High Resolution Objective - 378-814-4. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications. The high N.A. of this objective provides high resolution.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 50x |
| N.A.: | 0.75 |
| Working Distance: | 5.2mm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.4µm |
| Focal Depth: |
0.49µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-814-4 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 50x M Plan APO High Resolution Objective - 378-814-4. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications. The high N.A. of this objective provides high resolution.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 50x |
| N.A.: | 0.75 |
| Working Distance: | 5.2mm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.4µm |
| Focal Depth: |
0.49µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-814-4 |
























