
Mitutoyo 50x G Plan APO ULWD Objective
Mitutoyo 50x G Plan APO ULWD Objective - 378-848-3. This ultra long working distance objective is designed for observing through 3.5mm glass with its cover slip correction.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 50x |
| Glass Thickness: | 3.5mm |
| N.A.: | 0.50 |
| Working Distance: | 13.89mm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.6µm |
| Focal Depth: |
1.1µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-848-3 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 50x G Plan APO ULWD Objective - 378-848-3. This ultra long working distance objective is designed for observing through 3.5mm glass with its cover slip correction.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 50x |
| Glass Thickness: | 3.5mm |
| N.A.: | 0.50 |
| Working Distance: | 13.89mm |
| Focal Length: | 4mm |
| Resolving Power: | 0.6µm |
| Focal Depth: |
1.1µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.48 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.10 x 0.13 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-848-3 |
























