
Mitutoyo 20x M Plan APO Objective
Mitutoyo 20x M Plan Apochromatic Objective -378-804-3. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 20x |
| N.A.: | 0.42 |
| Working Distance: | 20mm |
| Focal Length: | 10mm |
| Resolving Power: | 0.7µm |
| Focal Depth: |
1.6µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø1.2 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.24 x 0.32 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-804-3 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 20x M Plan Apochromatic Objective -378-804-3. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 20x |
| N.A.: | 0.42 |
| Working Distance: | 20mm |
| Focal Length: | 10mm |
| Resolving Power: | 0.7µm |
| Focal Depth: |
1.6µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø1.2 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.24 x 0.32 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-804-3 |
























