
Mitutoyo 10x M Plan APO UV Objective
Mitutoyo 10x M Plan APO UV Objective - 378-844-5. This long working distance objective is ideal for use in visible (550nm) and the ultraviolet (266nm) regions of the spectrum.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & UV |
| Magnification: | 10x |
| N.A.: | 0.25 |
| Working Distance: | 20mm |
| Wavelength Range: | 266nm and 550nm |
| Focal Length UV Radiation: | 20mm |
| Focal Length Visible Radiation: | 20.3mm |
| Resolving Power: | 1.1µm |
| Focal Depth: |
4.4µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø2.4 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.48 x 0.64 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-844-5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 10x M Plan APO UV Objective - 378-844-5. This long working distance objective is ideal for use in visible (550nm) and the ultraviolet (266nm) regions of the spectrum.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & UV |
| Magnification: | 10x |
| N.A.: | 0.25 |
| Working Distance: | 20mm |
| Wavelength Range: | 266nm and 550nm |
| Focal Length UV Radiation: | 20mm |
| Focal Length Visible Radiation: | 20.3mm |
| Resolving Power: | 1.1µm |
| Focal Depth: |
4.4µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø2.4 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.48 x 0.64 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-844-5 |
























