
Mitutoyo 10x M Plan APO Objective
Mmitutoyo 10x M Plan Apochromatic Objective -378-803-3. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 10x |
| N.A.: | 0.28 |
| Working Distance: | 33.5mm |
| Focal Length: | 20mm |
| Resolving Power: | 1.0µm |
| Focal Depth: |
3.5µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø2.4 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.48 x 0.64 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-803-3 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mmitutoyo 10x M Plan Apochromatic Objective -378-803-3. The apochromatic optical design provides a flat, chromatic-aberration-free image for true-colour viewing, making this objective an ideal choice for metallurgical applications.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible |
| Magnification: | 10x |
| N.A.: | 0.28 |
| Working Distance: | 33.5mm |
| Focal Length: | 20mm |
| Resolving Power: | 1.0µm |
| Focal Depth: |
3.5µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø2.4 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.48 x 0.64 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-803-3 |
























