
Mitutoyo 10x M Plan APO NUV Objective
Mitutoyo 10x Plan APO NUV Objective - 378-809-5. This long working distance objective maintains focus from visible through the near-ultraviolet spectrum which makes it perfect for YAG-laser applications.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NUV |
| Magnification: | 10x |
| N.A.: | 0.28 |
| Working Distance: | 30.5mm |
| Wavelength Range: | 355nm to 620nm |
| Focal Length: | 20mm |
| Resolving Power: | 1µm |
| Focal Depth: |
3.5µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø2.4 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.48 x 0.64 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-809-5 |
Original: $3,695.00
-65%$3,695.00
$1,293.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 10x Plan APO NUV Objective - 378-809-5. This long working distance objective maintains focus from visible through the near-ultraviolet spectrum which makes it perfect for YAG-laser applications.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NUV |
| Magnification: | 10x |
| N.A.: | 0.28 |
| Working Distance: | 30.5mm |
| Wavelength Range: | 355nm to 620nm |
| Focal Length: | 20mm |
| Resolving Power: | 1µm |
| Focal Depth: |
3.5µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø2.4 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.48 x 0.64 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-809-5 |
























