🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Mitutoyo 10x M Plan APO NIR Objective
Mitutoyo 10x M Plan APO NIR Objective - 378-823-5. This objective is suitable for laser applications and provides long working distances between the lens and working surface.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NIR |
| Magnification: | 10x |
| N.A.: | 0.26 |
| Working Distance: | 30.5mm |
| Wavelength Range: | 480nm to 1800nm |
| Focal Length: | 20mm |
| Resolving Power: | 1.1µm |
| Focal Depth: |
4.1µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø2.4 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.48 x 0.64 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-823-5 |
$760.90
Original: $2,174.00
-65%Mitutoyo 10x M Plan APO NIR Objective—
$2,174.00
$760.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 10x M Plan APO NIR Objective - 378-823-5. This objective is suitable for laser applications and provides long working distances between the lens and working surface.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NIR |
| Magnification: | 10x |
| N.A.: | 0.26 |
| Working Distance: | 30.5mm |
| Wavelength Range: | 480nm to 1800nm |
| Focal Length: | 20mm |
| Resolving Power: | 1.1µm |
| Focal Depth: |
4.1µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø2.4 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.48 x 0.64 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-823-5 |
























